Felmérés: drága a felsőoktatás, a diákok harmada inkább elmegy dolgozni

A szeptemberben felsőfokú tanulmányaikat megkezdők talán még nem is sejtik, hogy az elmúlt évek tapasztalatai szerint harmaduk nagy valószínűséggel anyagi okokból kénytelen lesz idő előtt akár végleg is megszakítani a tanulást. Az Oktatási Hivatal felsőoktatási jelentése szerint a hallgatók felének tandíjon felüli költségeit a családjuk állja, akiknek nagy része – az OTP Öngondoskodási Indexe szerint – nincs erre felkészülve.

Több tízezer diák kezdi el felsőfokú tanulmányait szeptemberben. Az egyetemi évek nem csak a tanulásban hoznak változást, a hallgatók egy része másik városban kezd független életet. A kérdés csak az, hogy ezt kik és miből fedezik a következő 3-5 évben?

Az Oktatási Hivatal felsőoktatási jelentése szerint a hallgatók tandíjon felüli költségeinek felét nagyrészt családjuk fedezi. Az elemzésből kiderül az is, hogy a nem kollégiumban vagy a szülőkkel élő diákok megélhetési költsége átlagosan havi 138.000 és 163.000 forint közé esik.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Hiába fülelnek le mind több csalót, negyedével nőtt az ellopott pénz értéke

Ezen felül kell még tandíjra költenie a költségtérítéses képzésre felvetteknek. Tekintve, hogy a magyar fizetések medián értéke nettó 170.000 forint körül mozog, az egyetemi diákévek komoly terhet jelenthetnek a magyar családoknak.

Az egész családot érintő magas anyagi terhek miatt ezért egyre többen kényszerülnek dolgozni a nappali tagozatos tanulmányaik mellett. Sőt, az Oktatási Hivatal felsőoktatási jelentéséből kiderül, hogy a diákok több mint 30 százaléka gondolja úgy, hogy kiegészítő kereset nélkül nem tudná folytatni a tanulást.

Bár végül sokan megoldják a tanulás melletti munkavégzést, a diákok egyharmada pénzügyi okokból tényleg kénytelen akár végleg megszakítani tanulmányait a diploma megszerzése előtt. A gazdasági területen tanulók esetében ez az arány jobb; nekik mindössze egyötödük hagyja ott a képzést azért, mert nem tudják fedezni a kiadásaikat.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Gimnazisták is részt vesznek az árvízi védekezésben – Csütörtökön Vácott segít a Magyar Református Szeretetszolgálat

Az OTP felmérése szerint a magyar családoknál még nem bevált gyakorlat a hosszabb távú pénzügyi tervezés: a legutóbbi felmérésből kiderült, hogy a megkérdezettek több mint 90 százaléka nem készít pénzügyi tervet maga és családja számára a következő 5-10 évre. A megtakarítási célok között pedig egyelőre kis arányban szerepel a gyermek taníttatásának anyagi biztosítása.

„Az OTP Öngondoskodási Index eredményei szerint a magyarok mindössze 9 százaléka tervez megtakarítani gyermeke vagy unokája taníttatására, miközben más felmérésekből látható, hogy a felsőfokú tanulmányok finanszírozásába a szülőknek be kell szállniuk. Már havi 5-10 ezer forintos összegek befektetésével 5 év alatt akkora összeg gyűjthető össze, amely több évre is fedezheti a diákok felsőfokú tanulmányok melletti megélhetési költségeit”– mondta Nyitrai Győző, az OTP Bank Megtakarítási Szolgáltatások Főosztályának igazgatója. ♦

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Gimnazisták is részt vesznek az árvízi védekezésben – Csütörtökön Vácott segít a Magyar Református Szeretetszolgálat

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
legújabb
legrégebbi legnépszerűbb
Inline Feedbacks
View all comments