A váci vasútvonal a MÁV-Start állatorvosi lova. Hiába a legkorszerűbb biztosítóberendezések, még manapság is gyakoriak a meghibásodások, s mivel a zónázó menetrend meglehetősen feszes tempót diktál, egy vonat késése dominószerűen boríthatja több más járat menetidejét is. Az utasok panaszkodnak, a vasúttársaság már nem is magyarázkodik – ez most a helyzet.
Nemcsak a nyári időszakban, bármikor érheti az utasokat az a kellemetlenség, hogy akár több órás késéssel érkeznek meg a kiválasztott célállomásra. Ugyanígy a zsúfoltság, az ülőhelyek hiánya is megnehezíti a vonaton közlekedők életét. A Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége összegyűjtötte a vonatkozó szabályokat, hogy mindenki tudja, milyen jogai vannak ilyen esetekben.
Sajnos ebből kiderül: normál menetjeggyel, vagy bérlettel utazó váciak jelentős késés esetén sem kérhetnek visszatérítést. Annak ugyanis speciális szabályai vannak.
A késésekkel kapcsolatban elmondható: a belföldi forgalomban közlekedő feláras vonatok vasúthibára visszavezethető késése esetén, az utas átalány-kártérítésre jogosult a menetjegyen feltüntetett indulási állomás és célállomás között, amelynek mértéke:
– 30 -119 perc késés esetén a menetjegy árának 25%-a
– 120 perc vagy annál nagyobb késés esetén a menetjegy árának 50%-a.
Tehát kizárólag olyan vonatok késése esetén van kártérítési felelőssége a vasúttársaságnak, melyek igénybevételéhez valamilyen felárat is kellett fizetni az utasnak. A felár a menetdíjon felül fizetendő díj, ami lehet kiegészítő jegy, helyjegy. ♦