Áramot termelnek majd a váci szennyvíztelepen

A Széchenyi 2020 program keretében, európai uniós finanszírozással valósul meg a váci szennyvíztisztító telep szennyvíziszap hasznosításának fejlesztése, amely 2019 végére fejeződik be. A beruházás hozzájárul az érintett környezet megóvásához, a megújuló energiaforrás felhasználás növeléséhez és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez – állítják a szakemberek.

A projektet a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében 404 millió forint vissza nem térítendő támogatás felhasználásával valósítja meg a DMRV Zrt. A szennyvíztisztító-telepi fejlesztés célja egyrészről a szennyvíztisztító telepen keletkező iszapok mennyiségének csökkentése, másrészről a keletkező, magas metán tartalmú biogáz gazdaságos hasznosítása.

A váci szennyvíztisztító telep iszap- és gázvonali fejlesztésével megújuló alapú villamosenergia termelése és METÁR rendszeren keresztül történő értékesítése valósul meg.

A villamosenergiát gázmotor-generátor egységek állítják majd elő. Működésük során jelentős mennyiségű hőenergia is keletkezik, amely a rothasztók fűtésére fordítható. A villamosenergia értékesítéséből, illetve a hőenergia telephelyen belüli hasznosításából adódóan a telephely összességében számottevő gazdasági haszonra tehet szert.

Az energiatermelő rendszer megbízható, folyamatos, energetikailag hatékony és gazdaságos működéséhez azonban elengedhetetlenül szükségesek a tervezett iszapvonali kialakítások.

A fejlesztéssel 0,8 MW megújuló villamosenergia kapacitás biztosítására nyílik lehetőség, az üvegházhatást okozó gázok éves csökkenése várhatóan 100 ezer 760 tonna CO2 egyenérték lesz. A megújuló energiaforrásból 13.579,14 GJ/év energiamennyiség állítható elő.

A beruházás hazánk megújuló energiatermelési, primer energia felhasználás-csökkentési, energiahatékonysági, üvegházgáz-kibocsátási, valamint energiafüggetlenségi célkitűzéseit egyaránt szolgálja. A projekt hatására a környéken keletkező szennyvíziszapok és szerves hulladékok kezelése (energetikai hasznosítás keretében) a környezet terhelése nélkül, megnyugtató, ellenőrzött módon oldódik meg.

A kivitelezési munkák várhatóan 2019 december végéig tartanak, a projekt lezárására 2020 február végén kerül sor. ♦