Magyarországon elsőként kötött partneri megállapodást a váci Dunakanyar Régió Utánpótlás Futball Club és az olasz rekordbajnok Juventus Futballakadémiája. Ennek értelmében 2018 szeptemberétől megnyílt a Juventus FC hivatalos futballakadémiája Vácon. Az 52 országban jelen lévő program szervezését Lorenzo Grossi, a Juventus Akadémiák európai szakmai vezetője irányítja, ő adott exkluzív interjút a Váci Naplónak.
– Miért éppen a mi városunkat, Vácot választották a program első magyar képviselőjének?
– Az ötlet egy korábbi magyarországi Juventus-focitáborban született meg, ami nagyon jól sikerült. Az itteni partner kiváló rendezése után gondoltunk arra, hogy ne csak egy hétig, hanem az akadémia létrehozásával egész évben működhessen itt a Juve-modell. A Juventusnak vannak egyéb ifjúsági projektjei, például focitáborokat szervezünk szerte a világon, ezekkel tavaly Szigetszentmiklósra, idén pedig Gödöllőre is eljutottunk. A magyar táborokban ismertük meg a váci egyesületet és vezetőjét, Szél Józsefet, aki már öt éve kitalálta, hogy jó lenne az olasz képzést meghonosítani Vácon. Innen már egyenes volt az út.

– Hány játékos van a programban, és milyen korosztályok vesznek részt benne?
– Ez egy egész világra kiterjedő program, Magyarországon ez az első Juventus Akadémia. A projekt egy éve indult, nagyjából 10-15 ezer játékost fog össze a 4-5 évesektől egészen a 17 évesekig. Ezzel az egész ifjúsági szektort lefedi.
– Ki a legismertebb játékosok, akik kikerültek az akadémiáról?
– A programunk még új, a legkorábban alapított akadémiák is csak 4-5 évesek, ezért az azokban részt vevő legidősebb játékosok is 12-13 évesek. Bízunk benne, hogy néhányan közülük hamarosan a Juventus központjába, Torinóba is eljutnak.
– Mennyire tehetségesek az itteni gyerekek, és mit tesz azért az akadémia, hogy profi szintre juthassanak?
– Amikor ide jövök, minden alkalommal meglepődök, hogy mennyire ügyesek a magyar futballisták. A fiatalok roppant tehetségesek. Mi azért vagyunk itt, hogy támogassuk és fejlesszük a tudásukat. Mert a gond nem 10 éves korban van, hanem általában akkor, amikor kicsivel idősebben elpazarolják a tehetségüket. Meg kell értenünk, miért nem jutnak el később magasabb szintre. Ezért követjük a fejlődésüket és az edzésmunkájukat, hogy 16-17 éves korukban készek legyenek arra, hogy magasabb szinten játsszanak.
– Mit gondol, miért vesznek el a magyar tehetségek azelőtt, hogy eljutnának a profi szintig?
– Ezt nehéz megmondani. Még nem rég óta kezdtünk dolgozni Magyarországon, nem ismerem a mentalitást. Mi abban segítünk a srácoknak, hogy minden edzésen és meccsen a legjobbjukat adhassák, és évről évre fejlődhessenek. A többi rajtuk is múlik.
– Ki jelenleg a legtehetségesebb magyar játékos?
– Nem tudom, ki a legtehetségesebb magyar felnőtt labdarúgó, de azt tudom, hogy egy magyar játszik Olaszországban, a Bolognában (Nagy Ádám – a szerk.). Az ifjúsági korosztályban viszont sok ügyes gyereket láttam, és remélem, a jövőben lesz arra esély, hogy magyar fiatalok is bekerülhessenek a Juventus ifjúsági képzésébe.
– Idén márciusban a Juventus ősi riválisa, a mostanában gyengén szereplő milánói Internazionale is megnyitotta a magyarországi akadémiáját Budapesten. Ebből az alkalomból a klub egykori legendája, Javier Zanetti is idelátogatott. Van valamilyen versengés a két klub között akadémiai szinten is?
– Az Inter és a Juventus a két legfontosabb egyesület Olaszországban, ők képviselik a futballunk történelmét, de az ifjúsági programokban nincs vetélkedés. Mindkét klub a maga útját járja, a közös bennünk az, hogy a világon számos helyen adunk lehetőséget és esélyt a gyerekeknek arra, hogy fejlődjenek.
– Hogyan lehet egy váci labdarúgó a Juventus felnőttcsapatának tagja? Mik az ehhez vezető lépések?
– Nagyon fontos, hogy Európában 14 éves kora előtt senki nem igazolhat a felnőttekhez. Ez egy jó életkor ahhoz, hogy kiderüljön az adott játékos értéke. Ezután viszont bármelyik kiemelkedően tehetséges váci játékosnak megvan az esélye, hogy felfigyeljenek rá, és bekerüljön a Juventus olaszországi ifjúsági programjába. Mivel az akadémiai program itt még csak most kezdődött el, ez legkorábban talán két év múlva jöhet szóba.
– Lesz arra lehetősége a programban szereplő gyerekeknek, hogy eljussanak Torinóba, a Juventus központjába, esetleg egy felnőtt edzésre vagy mérkőzésre?
– Igen, ez az egyik célunk. Örömmel látjuk vendégül a gyerekeket, hogy átéljék a Juventus-élményt, meglátogassák a stadiont, megnézzenek egy meccset, és részt vegyenek egy ottani edzésen. A másik lehetőség pedig az első alkalommal tavaly megrendezett júniusi Juventus Akadémia világbajnokságon való részvétel, ahová jövőre a terveink szerint minden akadémiát meghívunk. Tavaly még csak egy korosztály volt ott, 32 csapattal. Érkeztek hozzánk az Egyesült Államokból, Ausztráliából is Torinóba. Csodálatos élmény volt, összesen közel ezren voltak a Juventus stadionban az akadémiákról.
– Szóba került, hogy a Juventus sztárjai, Cristiano Ronaldo, Paulo Dybala vagy az edző, Massimiliano Allegri is ellátogassanak az akadémia programjaira? Láthatjuk ezeket a legendákat Magyarországon, esetleg Vácon?
– Nem, ez nem célja a projektnek, mi leginkább az akadémia népszerűsítésével és a technikai feladatokkal foglalkozunk. Ám ha a gyerekek eljönnek majd a kupára Torinóba, ott megvan rá az esély, hogy találkozzanak az első csapathoz tartozó emberekkel. Tavaly például a 2003-as év aranylabdáját elnyerő egykori cseh középpályás, a Juventus jelenlegi alelnöke, Pavel Nedved is ott volt az eseményen. De a fő cél inkább az edzőkkel és a gyerekekkel való közös munka a pályán. ♦