Mostanában gyakran panaszkodnak a vásárlók, hogy a piacokon vásárolt paradicsom, paprika, dinnye, de más zöldségfélék is ízetlenek, bár küllemre nagyon tetszetősek. Néhányan ezt azzal magyarázzák, hogy a termelők lecserélték a régi, idehaza kedvelt fajtákat nagyobb hozamú, a betegségeknek ellenállóbb fajtákra. Most azonban az is kiderült, hogy gyakran a külföldről behozott, ízetlen zöldségeket, gyümölcsöket hazai termékként sózzák rá a vevőkre a piaci árusok.
A közelmúltban a hatóság Budapesten tartott ellenőrzéseket. Hetvenegy esetben indított hatósági eljárást a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a fővárosi piacok zöldség- és gyümölcskereskedőivel szemben a tapasztalt szabálytalanságok miatt. Az elmúlt három hónapban az előírt követelmények betartását ellenőrizték. A legefőbb megállapítás: általános probléma, hogy sok standon a külföldi árut magyarként próbálják meg eladni.
Arra is fény derült, hogy általános probléma a kötelező jelölések (származási ország, minőségi osztály, fajta stb.) hiánya, különösen az import árucikkeknél. Gyakran előfordul a vásárlók tudatos megtévesztése is: ilyenkor a külföldi árut az eredeti csomagolásból kiszedve, a pulton ömlesztve vagy rekeszből kínálják, hamisan sugallva ezzel a termék magyar eredetét.
Tekintve, hogy az őstermelői áruval szemben nagy a vásárlói bizalom, a Nébih szerint fontos az őstermelői és a kiskereskedői standok egyértelmű megkülönböztetése, ami a gyakorlatban nem feltétlenül valósul meg.
Nemcsak a kiskereskedők igyekeznek azonban hasonulni az őstermelőkhöz, de őstermelői részről is előfordul, hogy a saját termelésű áru mellett vásárolt termékek továbbértékesítésével bővítik a kínálatot. Az ilyen visszaélések kiszűrése nehéz, ezért ezekben az esetekben a piaci ellenőrzést termőhelyi szemle is követheti.
A váci piac meglehetősen kicsi és lapunk úgy tudja, mostanában a budapestihez hasonló ellenőrzésre nem került sor. Ám tény az, hogy városunkban is fennáll a lehetősége, hogy külföldről behozott, szép, de a magyar ízlésnek nem megfelelő terméket árusítsanak hazaiként. Ez megelőzhető lenne, ha kötelezően betartatnák azt az előírást, hogy minden árun fel kell tüntetni a származási helyet.
Addig is legyünk mi, vásárlók a legfőbb ellenőrök. Ha valahol pórul jártunk, mert nem azt a minőséget kaptuk, amit ígértek, mondjuk el másoknak is. (képünk illusztráció) ♦