Itt az e-recept: vannak jó és rossz váci tapasztalatok

Igazán még a próbaidőszakot éli az e-recept, de máris vannak kérdések, amelyekre a páciensek válaszokat várnak. Sőt, akadnak olyan problémák, amelyek az indulatokat is felkavarják, mint annak az olvasónknak az esetében, aki nem a háziorvosa által preferált patikában akarta az e-receptet kiváltani, hanem egy másikban, ahol gyakran megfordul.

A kormányzati döntés indokai elfogadhatóak: ellenőrzöttebb, áttekinthetőbb és nyomonkövethetőbb lesz a gyógyszerek útja a gyártóktól a felhasználókig. Erre találták ki tulajdonképpen az e-receptet.

A kialakított folyamatok lényege az, hogy a vényrendelési esemény (a megfelelő vénytartalommal együtt) az EESZT-ben (Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér) tárolt adatbázisba kerül, ahonnan az expediáló le tudja kérdezni a beteg érvényes vényeit, és a kiadás után a kiadott készítményt jelenti a modulnak – olvasható a hivatalos tájékoztatóban.

A kiváltás vagy a páciens TAJ száma alapján, vagy az az átruházható felírási igazolással lehetséges. TAJ alapon kizárólag maga a páciens válthatja ki vényeit, és a TAJ kártya mellett fényképes személyazonosító igazolványt is fel kell mutatnia. Amennyiben a páciens rendelkezik eSzemélyi igazolvánnyal, akkor csupán erre az igazolványra van szükség.

Más személy receptjeit egyelőre továbbra is a megszokott módon válthatjuk ki: a nyomtatott felírási igazolás (2018 végéig ez megegyezik a jelenlegi nyomtatott recepttel és az orvos minden esetben köteles kiállítani) a jelenlegi papír vényekhez hasonlóan lehetővé teszi a kiváltást TAJ megadása nélkül.

Igen ám, de úgy tűnik, vannak még bizonytalansági tényezők a folyamatban Egy ilyenre világít rá olvasónk levele.

„Szeretnék megosztani önökkel egy esetet, ami itt nálunk, Vácon történt meg. Érdemes figyelni, nehogy minket is – már elnézést a kifejezésért – palira vegyenek. Engem felháborított az eset, annál is inkább mert szerintem etikai vétségnek számít az egészségügyben!

XY elment a háziorvosához a szokott receptjeit felíratni. Az orvos megírta, vagyis az új e-receptnek köszönhetően feltöltötte az e-térbe. Ilyenkor nem kapunk receptet, hanem az ember elmegy patikába és a TAJ száma alapján kiváltja.

XY el is ment a patikába, hogy kiváltsa a gyógyszereket. Az általa gyakran látogatott, mondhatni, kedvenc patikában azt az információt kapta, hogy sajnos nem látják a feltöltött gyógyszereket, talán valami el lett nézve, az orvostól meg kell kérdezni, mert bizony hiba néha előfordul.
Annak rendje és módja szerint fel is hívta XY az orvost, hogy mi is lehet a baj, miért nem látják a felírt gyógyszereket a patikában.

Az orvos megkérdezte a beteget, hogy most hol van, mondta, hogy a kedvenc patikájában, mert szeretné kiváltani a gyógyszereket, ezért is telefonál. Mire az orvos: ja, a másik patikába menjen, ott kapja meg.

Elgondolkodtató az eset több szempontból is, mivel az etikai kódex szerint az orvos nem irányíthatja a beteget egy általa preferált gyógyszertárba. De ha mégis, vajon miért is teszi?

Az, hogy az egyik patika nem látta a betegnek felírt gyógyszereket, azért volt, mert a másik patika a beteg tudta nélkül használta a TAJ számát, és beleegyezése nélkül lefoglalta a gyógyszereket, mint egy kötelezve, hogy a páciens hozzájuk menjen, megakadályozva őt abban, hogy oda menjen, ahova csak szeretne.

Elgondolkodtató, hogy mi is volt az oka… A patika és orvos között valami anyagi megegyezés? De ki is fizeti, ezt meg? Az a beteg, akit tudta és beleegyezése nélkül oda irányítottak. Köztudott, hogy a gyógyszerek nagy része receptköteles, de szabadáras, azaz mindenhol más és más az ára. És mire fogja rárakni a többletköltségét a patika? A szabadáras gyógyszerekre, mivel a támogatott az kötött árú.

Engem fel háborított a dolog, mert mi jogon foglalja le a patika a beteg megkérdezése és beleegyezése nélkül a gyógyszereket? Mi jogon döntik el XY helyett, hogy hova menjen patikába?” – dühöng olvasónk a hozzánk eljuttatott levelében.

A szabályok pedig egyértelműek: mindenki abban a patikában váltja ki a gyógyszereit, ahol akarja. Kérésére le is foglalhatják azokat a számára, akkor nyilvánvalóan illik ott fizetni, ahol kértük ezt.

Nézzük, milyen fontos szabályok érvényesek az e-receptek esetén. Alaphelyzetben betegadatokat csak a kezelőorvos kérdezhet le, különösen érzékeny adatokat, mint például a nemi betegségre, pszichiátriai, addiktológiai ellátásra, HIV/AIDS fertőzöttségre vonatkozó betegadatok, csak az ezen a szakterületen dolgozó kezelőorvosok hívhat le. Ezt az alapállapotot a beteg önrendelkezés keretében megváltoztathatja.

További korlátozásokat vagy engedélyezéseket állíthat be mind az adatok körét, mind a lekérdezők személyét tekintve. A patikákban csak az e-receptadatokhoz férhetnek hozzá a gyógyszerészek és a gyógyszertári szakasszisztensek. Az ellátott a saját adatait bármikor nyomon követheti a lakossági portál felületén, megtekintheti mely adatát ki, mikor, melyik ellátó intézményben hozta létre, módosította, vagy kérdezte le.

A tavaly november 1-jén elindult e-recept rendszerről a Kisváci Szent Gellért Gyógyszertár vezetőjét, Szvitek Istvánnét kérdeztük. Lapunknak elmondta: nekik is komoly előkészületeket kellett tenniük a bevezetés előtt.

– A rendszergazdánknak kellett fejleszteni a saját patikai programot, meg kellett oldalni a csatlakozást az Állami Egészségügyi Ellátó Központ szerveréhez. Emellett e-olvasókat kellett beszerezni, telepíteni, dolgozóinknak tesztet kellett kitölteni – tulajdonképpen ez egy vizsga is volt.

Az első tapasztalatok azt jelezték, elég sok a bizonytalanság a hozzájuk betérő emberekben.

– Az első pánik megvolt, hiszen mi is csak minimális információt kaptunk, a betegeknek viszont fogalmuk sem volt, miről van szó. Az orvosoknál is akadtak gondot. Most úgy látjuk, a kezdeti nehézségek lassan megoldódnak – mondta Szvitek Istvánné.

A patikavezető szerint az e-recept gyorsan el fog terjedni, mert január 1-től újabb változások lesznek. Marad ugyan a sima papír recept is, de az orvosok már inkább az e-receptre állnak át. Sőt bizonyos esetekben marad a papíralapú felírási igazolás is. Kiváltásához továbbra is hagyományos személyigazolvány és a taj kártya szükséges. ♦