Szoftvereket kaphatnak a vak és gyengénlátó emberek
A vak és gyengénlátó emberek térítésmentesen vehetnek igénybe képernyőolvasó és képernyőnagyító szoftvert. Az ingyenesen elérhető, legális szoftverhasználat hozzávetőlegesen 300 ezer állampolgárnak könnyítheti meg az elektronikus világban való tájékozódását, az elektronikus ügyintézését. Vácott is nagy az érdeklődés a lehetőség iránt – tudtuk meg. Ha ismer olyan embert, akinek esetleg szüksége lehet rá, kérjük tájékoztassa őt a lehetőségről!
Az elektronikus ügyintézés során a képernyőolvasó és nagyító szoftverek hatalmas segítséget jelentenek a vak, a gyengénlátó és az olvasási nehézséggel élő embereknek. A kezdeményezés a nemzetközileg legelterjedtebb JAWS for Windows képernyőolvasó, a MAGic és a ZoomText képernyő nagyító programok használatára terjed ki.
Az ingyenesen igényelhető képernyőolvasó program a monitoron megjelenő üzeneteket, illetve a klaviatúrán leütött billentyűket olvassa fel, míg a képernyőnagyító szoftver abban segít a rászorulóknak, hogy felnagyítja mindazt, ami a számítógép képernyőjén látható. Ezeknek a programoknak a használatával a vak és gyengénlátó felhasználók könnyebben tájékozódhatnak az elektronikus világban, rugalmasabban, magabiztosabban tudnak mozogni az elektronikus közszolgáltatás nyújtotta lehetőségek között.
A képernyőolvasó és nagyító szoftverek licenceit a http://akadalymentes.magyarorszag.hu weboldalon található űrlap kitöltésével, a Magyarország területén élő érintett magánszemélyek és az őket oktató vagy foglalkoztató jogi személyek tudják igényelni. Az ingyenesen elérhető, legális szoftverhasználat hozzávetőlegesen 300 ezer állampolgárnak könnyítheti meg az elektronikus világban való tájékozódását, az elektronikus ügyintézését.
Az országos licenc beszerzése a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. által, a „KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2016-00025 – Közigazgatási szakrendszerek egységes eléréséhez és interoperabilitásához központi alkalmazás szintű szolgáltatások biztosítása” projekt keretében valósult meg, 38,5 millió forint értékben.
A projektet megvalósító konzorciumot a NISZ Zrt. vezeti, a fejlesztésben a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem, az Idomsoft Zrt., a KDIV Kft. és Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség vesz részt. A projekt teljes költségvetése 9,434 milliárd forint. A december 31-én záruló projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
A projektről bővebb információ itt olvasható. ♦