Távmeghallgatás: hamarosan a váci bíróságon és a börtönben is

Eddig összesen 72 tárgyalóteremben telepítették az úgynevezett távmeghallgatásokhoz tervezett technikai infrastruktúrát és ebben a hónapban már több olyan tárgyalás is lesz, amelyen élnek e lehetőséggel. A Budapest Környéki Törvényszéken is készen állnak az új lehetőség kihasználására, s a váci börtönben is folyik a kijelölt helyiség technikai felszerelésére – tudta meg a Váci Napló.

A távmeghallgatásnak sok előnye van. Ha a terhelt, illetve a vádlott Büntetés-végrehajtási Intézetben van, akkor nem kell őt a tárgyalásra előállítani, hanem távmeghallgatás keretében meghallgatható. Ez sokkal biztonságosabb, mint valakit őrizettel és autóval akár több száz kilométeren át furikázni – jegyzik meg a szakértők.

Ez vonatkozik a tanúra is, aki messze lakik a tárgyalás helyszínétől. Ilyen esetben a lakóhelyén lévő járási bíróságon távmeghallgatás keretében hallgatják ki. Erre nemsokára a Váci Járásbíróság is alkalmas lesz, az erre alkalmasan berendezett helyiség kialakítása itt is folyamatban van.

A bíróságokon 72 tárgyalótermet, továbbá a büntetés-végrehajtási épületekben 39 helyiséget, továbbá a Bevándorlási és állampolgársági hivatalokat, valamint kormányablakokat is szereltek fel a távmeghallgatáshoz szükséges eszközökkel, amelyek az ügyeket tárgyaló törvényszékektől távol tartózkodó tanúk és vádlottak kihallgatását teszik olcsóbbá, korszerűbbé és gördülékenyebbé.

A tárgyalóteremben tartózkodók két nagyméretű monitoron követhetik az eseményeket, a bíró pedig egy könnyen kezelhető vezérlőegység és egy dokumentumkamera segítségével vezeti az eljárást. Ezen kívül a bíró előtt egy harmadik monitor is található, melyet csak ő lát, így védett személyek meghallgatását is lehetővé teszi. A rendszer továbbá a kép- és hangtechnikai torzításra is alkalmas.

A Budapest Környéki Törvényszéken szeptember 11-én hivatalosan is átadták a távmeghallgatáshoz szükséges műszaki egységet – tudta meg a Váci Napló. Jelenleg egy tárgyalóteremben történt meg az eszközök telepítése és beüzemelése. A törvényszéken döntően a büntető ügyek tárgyalásánál lehet nagyobb jelentősége a távmeghallgatásnak, de természetesen a polgári ügyszakban is igényt tartanak a fejlesztésre.

A büntető ügyekben előny, hogy megkönnyíti a bíróságok egymás közötti, illetve a bíróságok és a büntetés-végrehajtási intézetek kommunikációját, valamint a nyomozási bíró munkáját a terhelt távmeghallgatása során. Azt, hogy a gyakorlatban a tárgyalótermi kép- és hangrögzítés milyen „sikerrel” működik, az elkövetkezendő időszak mutatja meg – tették hozzá érdeklődésünkre.

Kérdésünkre elmondták: a törvényszék illetékességi területéhez tartozó összes járásbíróságon kijelöltek egy erre alkalmas tárgyalót, helyiséget, így a Váci Járásbíróságon is ez megtörtént. Az infrastruktúra telepítése a bíróságokra a későbbiekben folyamatosan várható.

Hogy bírói szempontból, milyen haszna van a távmeghallgatásnak, a gyakorlat fogja eldönteni. A nyomozási bírók előzetes letartóztatás meghosszabbítása iránti ülésen alkalmazhatják, de a büntetés-végrehajtási bíró is feltételes szabadságra bocsátás döntése során a terhelt szállítása, személyes megjelenése nélkül is határozatot hirdethet, minimálisra csökkentve ezzel a szállítás közbeni esetleges szökés, vagy egyéb más incidens esélyét.

A bíróságok mellett a büntetés-végrehajtási intézetekben, a kormányhivatalokban, a bevándorlási és állampolgársági hivatalokban is megkezdték a rendszer kiépítését, így a végpontok száma mára meghaladta a százat. (képünkön: Péter Zoltán János, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elektronikus eljárások főosztályának főosztályvezető-helyettese – fotó: Magyar Idők)