Épül az új börtön, később Vácról is rendelhetnek felszerelést

A büntetés-végrehajtási szervezet férőhelybővítési programja jelentős állomásához érkezett: 470 fogvatartott befogadására alkalmas börtön létesül Kiskunhalason, a korábbi Menekültügyi Őrzött Befogadó Központ átépítésével. A munkálatok legnagyobb részét elítéltek végzik, lényegében ők építik meg az új börtönt. Jelenleg, az építkezés kezdeti szakaszában a váci börtönből még nem szállítottak oda semmit, ám később meglehet, hogy itteni termékek – például a szegedi Csillagban is felhasznált zárkaajtók – kerülnek beépítésre.

A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága és a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal közötti átadás-átvételt követően szeptembertől elindult a korábbi Menekültügyi Őrzött Befogadó Központ közel 24 hektáros területén elhelyezkedő épületek büntetés-végrehajtási szempontú átalakítása. A beruházás több nézőpontból is költséghatékony, hiszen egyrészt egy jelenleg üresen álló, de a célnak teljes mértékben megfelelő épületegyüttes átalakításával, másrészt fogvatartottak munkáltatásával a magyar büntetés-végrehajtás egy újabb börtönt állíthat csatasorba.

A kiskunhalasi helyszínen a jelenlegi két szállóépület belső átalakításában olyan fogvatartottak is részt vesznek, akik a munkálatok elvégzéséhez szükséges szakképesítést és gyakorlati tapasztalatokat már a börtönben szerezték meg. Így a kivitelezés egy része (bontás, kőműves, villanyszerelő munkák, kerítésépítés), valamint a börtön felszerelése (zárkaajtók, rácsok, kilátásgátlók, zárkaszekrények, ágyak gyártása) a bv. szervezet gazdasági társaságainál dolgozó, illetve a területre áthelyezett fogvatartottak munkáltatásával biztosítható.

A fejlesztés eredményeként 470 fő fogvatartott – az európai börtönnormáknak megfelelő – elhelyezése valósul meg. A zárkákban hideg-meleg vízvételi lehetőség, valamint elkülönített illemhely kerül kiépítésre. Ezzel egyidejűleg az épület nagyobb alapterületű helyiségeinek szétválasztása is megtörténik, a két körletépület közötti terület izolációjával sétaudvart alakítanak ki.

A beruházás másik fontos eleme a beköltöző rabok munkáltatását biztosító szabás-varrási tevékenység és a velejáró raktározási igények infrastruktúrájának megteremtése.

A beruházás a tervek szerint 2019 tavaszára fog elkészülni. Az építkezésen mintegy 150 elítélt dolgozik váltott műszakban. Elsősorban kőműves, vízszerelő, szobafestő és lakatos szakképzettséggel rendelkező rab végzi a szakmunkát, akik munkáját segédmunkások segítik.

A börtön építésében részt vevők közül sokan a büntetés-végrehajtás oktatási rendszerében szereztek szakképzettséget, akik most egy nagyobb projekt keretében mutathatják meg, hogy a tanulás nem volt hiábavaló. Az elvégzett munka természetesen hozzájárul a sikeres társadalmi re-integrálásukhoz is. A fogvatartottak foglalkoztatása a magyar büntetés-végrehajtás kiemelt feladatai között szerepel. Elmondható, hogy 2018-ra a fogvatartotti foglalkoztatás teljes körű, azaz a munkaképes fogvatartottak 100 százaléka a börtönben dolgozik vagy tanul, esetenként mindkettőt végzi. ♦

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
legújabb
legrégebbi legnépszerűbb
Inline Feedbacks
View all comments