Kemény szavakkal bírálta a Duna-partra tervezett, a váciak körében csak vizes sportok házaként említett beruházással kapcsolatos önkormányzati magatartást Bóth János, a Magyar Szocialista Párt váci szervezetének elnöke, városi képviselő. Kifogásolta, hogy a két évvel ezelőtti előterjesztésben még csak arról volt szó, hogy a beruházáshoz terület ad Vác, azóta azonban kiderült, hogy egyebek között a közművek kialakítására mintegy 10 millió forintot kell költeni városi pénzekből és jövőre is 30 milliót kell tervezni – hangzott el a szerdai sajtótájékoztatón.
„A jellemző átgondolatlanság és előkészítetlenség újabb gyümölcsöt termett. A pályázat benyújtása előtt három helyszínt is megnéztek és így választották ki a Horváth Mihály térnél lévő területet. De 2017-re kiderült, hogy ez nem jó, ezért sürgősséggel – hogy ne tudjunk érdemben felkészülni az előterjesztésre – 2017 februárjában behozták a testületi ülésre az új helyszíni javaslatot a Gönczöl Ház alatti területre. A mobilgát projekt ismertetésénél erre vonatkozóan volt utalás, de a pályázat részleteiről sem az érdeklődő képviselők, sem a környéken lakók információt nem kaphattak, többszöri megkeresésre sem” – fogalmazott Bóth János.
Az októberi ülésre bekerült egy előterjesztés, amely szerint a 2017-ben kalkulált mintegy 80 millió forint kevés lesz, a jelenlegi piaci árakkal számolva a beruházás már 160 millió forintba kerülne. A többletből a Magyar Kajak-Kenu Szövetség 55 millió forintot tud vállalni, ezért a városi önkormányzatnak is a zsebébe kell nyúlnia és a 2019-es költségvetésében több mint 31 milliós önrészt kell terveznie. Bóth János kifogásolta, hogy a többletköltségeknél egy piackutatásra hivatkoznak, amelyet azonban a képviselők nem ismerhettek meg. Szerinte túlárazásról beszélhetünk inkább.
A szocialista vezető sajtótájékoztatóján elhangzottakra Pető Tibor (Fidesz) alpolgármester reagált az ES tévének nyilatkozva. Szerinte a beruházás alapvetően emeli a város turisztikai színvonalát, másrészt egy sikeres sportágat, illetve annak a váci képviselőit támogatja, ezért a 30 milliós önrésszel egy igazolható közösségi érték jön létre. A fideszes alpolgármester a beruházás mértékének emelkedését a műszaki tartalom változásával és a munkaerő drágulásával magyarázza.
„Egyrészt a beruházás műszaki tartalma változott, másrészt az elmúlt két évben mindenki érezheti a bőrén, hogy az építőipari költségek emelkedtek, akár az építőipari anyagok árai, akár az élő munka bekerülési költsége, s ez indokolja, hogy jelentősen emelkedett a beruházás becsült értéke. Korábban 101 millió forintot nyert a Magyar Kajak-Kenu Szövetség erre uniós forrásból, így egy víziturisztikai útvonal hálózat részeként tud a csónakház megvalósulni.
Én azt gondolom, ez turisztikai szempontból is nagyon fontos és ami még Vác szempontjából nagyon fontos, az az, hogy az egyik legsikeresebb sportágunkat, a kajak-kenu infrastrukturális igényeit ki tudja elégíteni ez a csónakház. Ebben most nekünk 30 millió forint önrészt kell vállalni és egy 200 milliós értéket hozunk létre a Duna-parton, ezzel megoldva az egyik legsikeresebb sportágunk igényeit. Szerintem ez egy jó fejlesztés, ezért is kértem a testületet, hogy támogassa. A többség támogatta olyannyira, hogy egyébként MSZP-s képviselő is megszavazta” – mondta Pető Tibor. ♦