Bundagyanús volt a meccs, ezért nincs gólkirály

Nem könnyű a helyzet a magyar labdarúgás alsóbb régióiban sem. Az élvonalról ne is beszéljünk, ötven éve, amióta a politika rátelepedett erre a sportágra, nem tud jelentős fejlődést felmutatni. A magyar játékosok alulképzettek, fizikailag gyengék, játékfelfogásuk elavult. Egyetlen szerencséjük, hogy mindig vannak olyan politikusok, akik a foci nyújtotta népszerűségért cserébe szereznek pénzt ahhoz, hogy a klubok életben maradjanak.

A Magyar Labdarúgó Szövetség Pest Megyei Igazgatósága immár sok éve szervezi a megyei bajnokságokat, teret adva a tehetséges fiataloknak, hogy felfigyeljenek rájuk. Sok nevet sorolhatnánk, akik valamelyik falusi csapatban kezdték pályafutásukat és még időben kerültek olyan klubhoz, ahol fejlődni is tudtak.

Az alsóbb osztályú amatőr bajnokságokban jellemzően nem pénzért játszanak a fiúk. Ők egyszerűen szeretik a focit és győzni szeretnének. Ha néha egy tehetősebb vállalkozó melléjük szegődik és felajánlja, hogy a győztes meccs után meghívja őket egy ebédre, az már valódi ünnepnek számít.

Azért az alsóbb osztályokban is van bőven baj. A legkisebb csapatnak is vannak működési kiadásai, amiket nem mindig könnyű összedobni, így megesik, hogy nem tudnak időben fizetni például a játékvezetésért vagy a nevezésekért. Aztán a fegyelemmel sincs mindig minden rendben, az utóbbi években elterjedt a feketézés, ami azt jelenti, hogy hamis igazolásokkal lépnek pályára játékosok. Az esetek egy részében sohasem derül ki a jogosulatlan szerepeltetés, de bizony vannak, akik nem elég ügyesek és lebuknak.

Számukra rossz hír, hogy az MLSZ Pest Megyei Igazgatóságának társadalmi elnökség néhány hete szigorította a büntetési tételeket a feketézős esetekben. A sportszervezetet az első alkalommal – a besorolásától függően – 80-500 ezer forintra büntetik, s fontos kitétel, hogy minden esetben a sportszervezetre kiróható legmagasabb büntetési tételt kell alkalmazni.

Ha feketézés megismétlődik, a pénzbüntetés összege alaphangon 500 ezer forint, s ehhez jön, hogy a vétkes csapatot kizárhatják a bajnokságból, vagy a kupasorozatból. Ha ebből sem tanulnak, s megint a jogosulatlan szerepeltetéshez nyúlnak, a vétkes sportszervezetet – beleértve valamennyi csapatát – kizárják az MLSZ PMI által szervezett bajnokságokból.

De nem csak a csapatok, hanem az érintett játékosok és sportvezetők is kemény szankciókra számíthatnak. A visszaesőket például eltilthatják az MLSZ által szervezett, valamennyi szakágban
végzett bárminemű hivatalos tevékenységtől végleges időtartamra.

Egy furcsa meccs: 22 perc alatt hét góllal nyomulás a gólkirályi címért

A megyei vezető grémium szerint minden eszközzel óvni kell a labdarúgás tisztaságát, ezért nemrég egy szinte példa nélküli döntést hoztak egy gólkirályi címmel kapcsolatban. „A versenykiírás értelmében a Sportszelet című közép-magyarországi sportlap segítségével már 2003-ban indított kezdeményezés alapján, évről évre mind több (immár hat esztendeje valamennyi korosztályos szakági bajnokságot illetően) az öregfiú-bajnokságokban is gólkirályi címet adunk. A Pest megyei öregfiú-bajnokság, Északi csoportjának utolsó fordulóiban azonban érdekes események történtek, melyek az utolsó (22.) játéknapon csúcsosodtak ki” – írják.

A 20. forduló után így nézett ki a góllövőlista: 1. Sz. Gábor (VS Dunakeszi) 37 gól; 2. O. Tamás (Vácduka) 30 gól; 3. D. Gábor (Rétság) 26 gól.

A 21. fordulóban csapata hét góljából O. Tamás hatot szerzett, míg a 3. helyezett D. Gábor csapata öt góljából mind az ötöt, ezzel előbbi kettő, utóbbi hét találatra megközelítette a listavezető Sz. Gábort, aki egy gólt rúgott azon a játéknapon.

Az utolsó, 22. fordulóban a Vácduka 9–0-ra nyert a Szob ellen (az őszi meccsük 2–5 lett), a kilenc találatból O. Tamás hatot szerzett. Bár a mérkőzéseknek egy időben kellett volna kezdődniük, a VS Dunakeszi – Rétság összecsapás a játékvezető személyes meghallgatásakor elmondottak szerint – a vendégek késése miatt – 38 perces, közel egy félidőnyi (az öregfiúk 40 perces félidőket játszanak) csúszással kezdődött. Ez idő alatt a Vácduka – Szob mérkőzés rendes időben elkezdődött, és annak jegyzőkönyvét a játékvezető 19:49-kor lezárta (az innentől kezdve vált nyilvánossá), a találkozó eseményeit 19 óra 44 perctől 19 óra 47 percig rögzítette.

Mindeközben – körülbelül 19:50-kor – a Dunakeszi 7–6-ra módosította az állást a Rétság ellen, majd a találkozó hátralévő 22 perce alatt a Rétság D. Gábor révén 7 (!) gólt szerzett, mialatt a dunakesziek egyetlen találatot sem értek el. A már bajnok Dunakeszi így 4–4-es félidő után 13–7-re kikapott a már biztosan harmadik helyezett Rétságtól. Azon túl, hogy a hazaiak e meccset megelőzően csak kétszer szenvedtek vereséget a bajnokság során és mindössze kétszer kaptak két gólnál többet (a 4. fordulóban kikaptak 5–2-re a Sződtől, míg egyszer 10–3-ra nyertek), a hazaiaknál Sz. Gábor hat, míg a vendégeknél D. Gábor tizenhárom gólt (s ebből kilencet a második játékrészben!!!) szerzett – „teljesen véletlenül” mindketten annyit, hogy 2-2 góllal megelőzzék riválisukat.

„A fentebb összegzett események alapján vélelmezhető, hogy a gólkirályi verseny végeredményét irreális, sportszerűtlen, a sportpályára nem illő történések is befolyásolhatták, amely történések így komolytalanná tehetnék a gólkirályi címmel járó presztízst és a szakmai elismerést. A rögzített – teljesen életszerűtlennek tűnő – események után egy esetlegesen odaítélt és átadott szakmai díj pedig alkalmas volna a játék tisztaságába vetett hit megingatásába” – áll a szakmai összegzésben.

A grémium ebben a valóban különös helyzetben a lehető legbölcsebb döntést hozta: a csoport gólkirályi címét a 2017/2018. évi Pest megyei öregfiúbajnokság Északi csoportjában az MLSZ Pest Megyei Igazgatósága nem osztotta ki. (képünkön: a vácdukai csapat otthoni mérkőzése – forrás: Facebook)