Bizonyára sokan kaptak levelet biztosítójuktól a következő esztendő kötelező biztosításával kapcsolatban. Az Országgyűlés döntése alapján ugyanis 2019. január 1-jétől megszűnik a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításhoz kapcsolódó baleseti adó, amelynek összege az eddigiek során külön, a biztosítási díj mellett került feltüntetésre.
A baleseti adó helyét a biztosítási adó veszi át, amelyet a jövőben a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díja tartalmazni fog.
A szabályzásnak megfelelően, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díjak a biztosítás 2019. január 1-jét követő évfordulójával kerülnek módosításra. Ez azt jelenti, hogy ha önnek 2018. december 31. előtt van a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításának évfordulója, akkor a baleseti adó a következő évben még ugyanúgy feltüntetésre kerül a biztosítás díj mellett, ahogy eddig is, és annak összegét rendeznie kell a biztosítási díjjal együtt.
Ellenben, ha biztosítási évfordulója 2019. január 1. után esedékes, a baleseti adót már nem kell megfizetnie, a biztosítási adót pedig tartalmazni fogja biztosításának díja.
Az Országgyűlés döntése alapján 2012-től került bevezetésre a baleseti adó. 2012. január 1-jétől tehát adófizetési kötelezettség terheli mindazon járművek üzembentartóit, akiknek kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással kell rendelkezniük. A baleseti adót a biztosítótársaságok a biztosítási díjjal együtt számítják ki, szedik be és fizetik meg a Nemzeti Adó és Vámhivatal részére.
Az nem világos, hogy a beszedett baleseti adónak milyen haszna van a polgárok számára. A baleseti adó 2012-es bevezetése óta 2017-végéig 131,8 milliárdot fizettek be az autósok az államkasszába ezen a jogcímen.
A baleseti adót ezért vezették be, mert úgy gondolták, hogy a biztosítók nem fizetnek eleget az egészségügyi büdzsébe. Az akkori indoklás szerint a befizetések nem fedezik a balesetek egészségügyi költségeit, ezért abból az autósoknak is ki kell venniük a részüket. ♦