Merész váci terv: múzeumnegyed csúcskiállítótérrel

Élménymúzeum és látogatóközpont kialakítása is szerepel abban a koncepcióban, amely a város megrendelésére készül. Egy kormányhatározat alapján ugyanis Vác négymilliárd forint fejlesztési forráshoz jut az idegenforgalmi vonzerő növelése céljából. A fejlesztések megalapozására az önkormányzat szerződést kötött az SOS Idegenforgalmi Bt.-vel két átfogó tanulmány elkészítésére.

A részletekről Karsai Árpád, a tanácsadócég ügyvezetője nyilatkozott turizmus.com szakmai portálnak. Elmondta: a munka célja volt meghatározni Vác hosszú távú turisztikai jövőképét, és megfogalmazni annak középtávon megvalósítandó elemeit, vagyis megalapozni azt, hogy Vác felkerüljön a turizmus térképére.

Az általuk elkészített anyag 27 pontban körvonalazta a következő időszakban megvalósítandó projekteket. A 27 projektből az önkormányzattal egyeztetve a múzeumi negyed esetében 7, a barokk belváros megújítása keretében pedig 12 elemű projektlista lett kiválasztva.

Az egységes barokk belváros és impozáns főtere eddig is megvolt, de kell egy csúcsattrakció – emelte ki a szakember. Szerintük a váci turizmus radikális fellendüléséhez koncepciónkban a múzeumi negyed elemeként az alábbi beruházások járulnak hozzá a leghatékonyabban és eredményesebben:

1. a Váci Múmiák Múzeumának kialakítása a Március 15. tér 19-21. épületek pincéjében;

2. élménymúzeum létrehozása a Március 15. tér 19. sz. alatti épület átalakításával;

3. élménymúzeum létrehozása a Március 15. tér 21. szám alatti épület átalakításával;

4. új, többcélú múzeumépület a Katona Lajos utca 8-10. szám alatt;

5. látogatóközpont kialakítása a Március 15. tér 17.  szám földszintjén;

6. a Görög-templom kiállítóhely állagmegóvása és a toronyban kilátó kialakítása;

7. a Katona Lajos utca felújítása.

A lényeg a vonzerők szintet ugrása: a város világraszóló múmiaegyüttese végre olyan szolgáltatásokkal és olyan külsőségekkel és interpretációval jelenne meg, ami megkerülhetetlenné teszi a Budapesten tartózkodó külföldieknek és a további célcsoportoknak, hogy felkeressék Vácot.

„A múzeumnegyedben olyan csúcskiállítótér jöhet létre, ami a korszerű eszközök segítségével lehengerli a látogatókat. De mi nem a múmiákra, mint halottakra építettük a bemutatás koncepcióját, hanem középpontba az életet helyeztük, ahogy a barokk kori élet a halál felett áll. Szerencsére rengeteget tudni az elhunytak életéről, személyükkel feltárul a Mária Terézia kori Vác világa. A múzeumnegyed visszaviszi időben a látogatót, a műemlékházak bemutatják, sőt kipróbálni engedik az akkori mesterek műhelyét, pékségét stb., bevonja a látogatót” – fogalmazott Karsai Árpád.

Érdekes javaslat, hogy az egyik üres főtéri műemlékházba 8-14 éves gyermek célcsoportoknak sci-fi élménymúzeumot, interaktív természettudományi játszóházat alakítanánk ki. A Duna-part rendbe hozása pedig egy meglévő, de kihasználatlan erőforrást-vonzerőt tesz a turisztikai fogyasztás étlapjára.

„Végre Vác is felzárkózik, hogy Szentendrével, Esztergommal és Visegráddal együtt egy erős Dunakanyar-desztináció és -márka épülhessen” – zárta az interjút a szakember. ♦