Fél évszázaddal ezelőtt a váci férfi kézilabdatörténelem legnagyobb sikerét érte el egy kisüzem nagy csapata: a Váci Fonógyár kézilabdázói megnyerték az országos NB II-es bajnokságot és jogot szereztek az NB I/B ben való szereplésre. Akkor még más volt ez a játék, amely leginkább a sportról szólt és nem a pénzről, mint ma.
A csapat játékosai váci lakosok voltak, kivéve egy nagymarosit, Braunsteiner Gyulát – emlékezett vissza az ötven évvel ezelőtt történtekre a nagy csapat egyik tagja, Berczelly Csaba. Sőt a legtöbbjük a Váci Fonógyárban dolgozott, sokan három vagy két műszakban. A sportsikerek mellett összekötötte őket a munkahely, a család, így igazi közösséget alkottak, ez volt többek között sikerült egyik titka.
Nem csak egymásért, nem csak a fonógyárért, Vác városáért, hanem egymásért is küzdöttek, hajtottak. Az NB I/B-ben – de sokszor az alacsonyabb osztályban is – 1500-2000 szurkoló buzdította a váci fiúkat a Rádi úti sporttelepen. A környező városokból, falvakból is sokan utaztak fel egy-egy kiemelkedő mérkőzésre. Csak ízelítőül a teljesség igénye nélkül az ellenfelek közül: Miskolci Bányász, Ózd, Videoton, Csömör, TFSE, Győri Magasépítő, Szeged, Székesfehérvári MÁV, Hódmezővásárhely, Tisza Cipő…
Ebben az időszakban az egyik legnagyobb siker az úgynevezett Hazafias Népfront Kupa országos versenyen elért második hely volt. A döntőt a magyar-japán nemzetközi férfi kézilabdamérkőzés előtt rendezték a Budapest Körcsarnokban. A Ferencváros csapata volt az ellenfél. Győzött a Fradi, de a teltházas publikum vastapssal jutalmazta váci fiúk teljesítményét is.
Végezetül emlékezzünk meg azokról a csapattagokról, akik már nem ünnepelhetik az 50. évfordulót: Budavári Attila, Vuklovszki János, Baracsi István, László Csaba, Braunsteiner Gyula, Petrányi Ferenc, Nábelek Mihály, Rákóczi Lajos.
Képünkön a bajnokcsapat:
- álló sor (balról jobbra): Manninger Gábor, Budavári Attila, Szikora Gusztáv edző, Vuklovszki János, Vértesi János, Baracsi István
- guggolnak: László Csaba csapatkapitány, Braunsteiner Gyula, Berczelly Csaba, Török Gábor
- elöl a két kapus: Petrányi Ferenc, Török Sándor
- a csapatban szerepeltek még: Nábelek Mihály, Toldi Sándor, Petrányi István, Rákóczi Lajos, Király Attila, Hernádi Tamás, Perlusz József, Oly Csaba ♦