Harminc éves a váci Pikéthy Konzi, ahová nem csak a muzsikusi pálya elkötelezettjeit, hanem azokat is várják, akik még bizonytalanok a zenei hivatást illetően. „Mindkét névadónk, Bartók Béla és Pikéthy Tibor is márciusban született, ezért ebben a hónapban szoktuk rendezni az ünnepi, protokolláris célokat is szolgáló hangversenyünket. Idén sem lesz ez másként, sőt, mivel a zeneiskola is ötvenöt éves, ezért sok különlegességgel készülünk. Szerencsére a világ minden táján vannak volt tanáraink, tanítványaink, akik sikeres művészekké váltak, és örömmel fogadták el meghívásunkat. Ezzel a koncerttel fogjuk megkoronázni a jubileumi tanévünket” – nyilatkozta az iskola igazgatója.
A családias légkörű intézményről dr. Bednarik Anasztázia igazgatót és dr. Krulik Eszter hegedűművész-tanárt kérdezte egy terjedelmes interjú keretében a papageno.hu internetes komolyzenei portál.
Nagyon sok olyan olyan gyerek érkezett hozzájuk, aki például önhibáján kívül nem tudott felkészülni a szolfézs felvételire, később fedezték fel a zenei tehetségét, esetleg hátrányos környezetből jött vagy nem kezelték egyénileg a magatartási problémáit – mondta az igazgató. Őket mind felvállalták, és jelenleg is felvállalják. Ez az attitűd és lehetőség a méretükből is adódik, hiszen 110-120 fővel foglalkoznak.
„Fontos célunk, hogy a diákjaink úgy járják ki az intézményt, hogy utána legyen életpályájuk, perspektívájuk. Bármikor felléphet betegség, negatív változás az életkörülményekben, családi okok, elveszhet az érdeklődés, de itt mindenki kollektív figyelemben részesül, és személyre szabott gondoskodással segítjük a boldogulást. A tanáraink felé is elvárás, hogy ne csak a tantervet lássák, hanem magát az embert is, akiért felelősséggel tartoznak” – fogalmazott dr. Bednarik Anasztázia.
Krulik Eszter hozzátette: hegedűtanárként a hegedűs-képzés mellett szeretne kitekintést is adni tanítványainak. „Ezért osztályommal rendszeresen látogatjuk a budapesti Szent István Szakgimnázium vonós hangversenyeit, vizsgáit, sőt, a Zeneakadémia hegedűvizsgáin is megfordultunk már, mint hallgatóság. A diákjaim aktív résztvevők voltak Sylvia-Elisabeth Viertel hegedűművész, a grazi egyetem professzorának miskolci kurzusán, Takács-Nagy Gábor kamarazene-, és Bánfalvi Béla hegedű-mesterkurzusán is” – mondta.
Nyárra tervezi meghívni Lissauer Pétert, a glasgow-i Royal Conservatoire of Scotland egykori tanszakvezetőjét, és szeretne egy saját kamarazenei kurzust is. Ezek az alkalmak különleges élményt, kiapadhatatlan inspirációs forrást jelentenek a diákoknak. El tudják helyezni magukat a kortársaik, a leendő felvételizők mezőnyében, megismerkedhetnek a különböző egyetemeken, főiskolákon tanító professzorokkal.
Az interjúból kiderül az is: nehéz balanszírozni a gyakorlás és a tanulás között, de mindig kihangsúlyozzák a szülőknek és a növendékeinknek is, hogy le kell tenni ugyanazt az érettségit, mint más középiskolában. Tudatosítják bennük, hogy az általános műveltségnek, az olvasottságnak nagy jelentősége van, ezt színházlátogatással, különböző programokkal is támogatják.
„A tizedik osztály végén kisérettségit is tehetnek, hogy lássák, hol tartanak. Vannak, akik levelezős megmérettetéseken, szavalóversenyeken, OKTV-n is szép eredményeket érnek el. És bár számos városi és környékbeli felkérésnek is eleget teszünk, mert ez jó színpadi gyakorlat a gyerekeknek, szigorú keretek között szervezzük ezt, hogy ne vegyük el a tanulásra szánt értékes időt” – összegezte dr. Bednarik Anasztázia.
A konzi a Bartók Béla Zeneiskolával négy éve egy intézmény – teljes nevük Váci Bartók–Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola -, de a szakgimnáziumban a klasszikus tanszakon tanítók többsége, az óraadó tanárok, a népzenészek és jazzművészek közül mindenki színpadi muzsikus is. Természetesen vannak, akik teljes egészében a tanári pálya elhivatottjai, de a zeneelméleti vagy szolfézs szakokon is van olyan kollégák, akik saját kórust vezetnek. Ez a növendékeik fejlődésének lényeges pontja, mert ezen a szinten már ők a legnagyobb kritikusaik, és fontos, hogy lássák a tanárukat éles helyzetben is. ♦