Még tavaly novemberben született jogerős ítélet a Mokánszky Zoltán alpolgármester által Krauze István városi képviselő (DK) ellen indított polgári perben, de erről az érintettek csak most tájékoztatták a nyilvánosságot. Kedden reggel Karuze István, szerdán délelőtt pedig Mokánszky Zoltán mondta el véleményét a történtekkel kapcsolatban.
A per lényege, hogy Krauze István 2014. szeptember 8-án, mint képviselőjelölt, sajtótájékoztatón vett részt. Felszólalt a Felső-Törökhegyen kiépítendő közvilágítással kapcsolatosan és elmondta, hogy az elektromos bekötések kiépültek ugyan, de az ide szánt mintegy 5 millió forint pénzmaradvány eltűnt.
Krauze István hozzátette: a telektulajdonosoktól származó információk szerint ezt a pénzmaradványt Mokánszky Zoltán alpolgármesterként átcsoportosította körzetébe, az Ambró Ferenc utca felújítására. Ő ezen információk birtokában tette fel azt a kérdést: valóban megtörténhet ilyesmi?
Ebből a kijelentésből per lett. Mokánszky Zoltán büntető feljelentést tett és polgári peres úton is elégtételt követelt Krauze Istvántól, aki keddi sajtótájékoztatóján bejelentette: 2018. november 23-án tárgyalta másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla Mokánszky Zoltán felperesnek Krauze István alperes ellen indított keresetét, személyiségi jog megsértése tárgyában. A Budapest Környéki Törvényszék 2018. május 10. napján kelt elsőfokú ítélete ellen ugyanis mind a felperes, mind az alperes fellebbezést nyújtott be, így a Fővárosi Ítélőtábla meghozta következő ítéletét:
„A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és a felperes keresetét teljes egészében elutasította. Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 45.000 forint együttes első- és másodfokú perköltséget és a Magyar Államnak külön felhívásra 84.000 forint együttes kereseti és fellebbezési illetéket.”
A perben Krauze István érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Azzal védekezett, hogy a kérdéseket a törökhegyi lakók által elmondottak alapján fogalmazta meg, azok burkolt tényállítást sem tartalmaztak. A felperes közszereplő, ezért köteles élesebb kritikát is elviselni. A véleménynyilvánítás nem volt indokolatlanul sértő, bántó, megalázó. Kérte figyelembe venni, hogy az elsőfokú büntetőbíróság is csak intézkedést alkalmazott korábbi ítéletében vele szemben.
„Az utóbbi hónapok egyik fő témája volt a független bíróságok kérdése. Úgy érzem az ítélet kapcsán, hogy még mindig bízhatunk a független bíróságok munkájában” – mondta Krauze István a sajtótájékoztatón.
A kedden elhangzottakra másnap Mokánszky Zoltán reagált.
– A Krauze István által megjelölt tárgykörben büntető eljárás indult 2015-ben, melynek eredményeként első fokon 2017. április 5-én, és másodfokon 2018. január 12-én jogerősen elítélték bűncselekmény elkövetése miatt, amiről a mai napig mélyen hallgat és nem tájékoztatta a lakosságot. A képviselő felelősségét megállapították, becsületsértés vétsége miatt jogerősen elítélték.
Sajtótájékoztatóján próbálta azt sugallni, hogy a polgári perben, személyiségi jog megsértése miatt hozott döntés felülírja a büntető bíróság ítéletét. Azt is elhallgatja, hogy ebben a polgári perben első fokon kártérítést, sérelemdíj megfizetését állapított meg részemre a bíróság, melyet a Krauze úr által említett másodfokú bíróság változtatott meg.
Bizonyított tényeken alapult a büntető bíróság ítélete. A büntető bíróság Krauze urat bűnösnek találta és az ítéletben eltiltotta a további jogsértéstől és kimondta, hogy tartózkodjon attól a magatartástól, amiért az ítélet megszületett.
Ez így szól: „A másodfokú bíróság a megrovással a BTK. 64 § (2) bekezdése értelmében helytelenítését fejezi ki a jogellenes cselekmény miatt és felhívja Krauze István vádlottat, hogy a jövőben tartózkodjon bűncselekmény elkövetésétől” – hangzott el az alpolgármester sajtótájékoztatóján.
Mokánszky Zoltán hozzátette: „Krauze úr még politikusként sem állíthat valótlant. Megnyilatkoztatása csúsztatás, a felelősségét, bűnösségét megtévesztő módon a sajtóban és a közvélemény előtt torzítva jeleníti meg.” ♦