Nem vették észre Áder János testőreit az étteremben

A Készenléti Rendőrség Köztársasági Elnöki Őrsége (KR KEŐ) kis létszámú, de magasan képzett csapat. Számtalanszor bizonyítanak, hol a legnagyobb diszkréció mellett, hol fényes-zajos sikereket aratva. A nem hivatalos kommandós-világbajnokságon Or­landóban elért meggyőző eredményei mellett a KR KEŐ számára hasonlóan fontos a visszaigazolás a mindenna­pokból is.

– Nyáron a köztársasági elnököt és a családját egy Balaton-parti kerékpártúrára kísértük el, gyakorlatilag észrevétlenül, de az elengedhetetlen biztonság mellett – mondta Pomozi Sándor ezredes, főosztályvezető. – Sikeres feladatellátásunkra akkor kaptunk visszajelzést, amikor egy rövid pihenő alkalmával a vendéglátóhelyen tartózkodó civilek megjegyezték: itt az elnök a feleségével egyetlen testőr nélkül. Abban a pillanatban kilencen voltunk beavatkozási távolságon belül, számukra inkognitóban.

Természetes, hogy minden indokolt eseményen nem csak jelen vagyunk a köztársasági elnök és családja közelében, de az összes szituációra válaszokat, reakciókat is kidolgozunk. Hivatásunk jellegéből adódóan fel kell készülnünk a legváratlanabb, sőt a legvéresebb helyzetekre is, ezért szerveztünk munkatársainknak harctéri sérültellátás-továbbképzést – mondta a szakember a Zsaru magazinnak.

A KEŐ tagjai az általános képzésnél sokkal tovább léptek a tél elején megtartott oktatáson. Új, speciális technikákat tanultak, majd a frissen oktatott ismeretanyagot szituációkba ágyazottan, vizsgaszerűen adták vissza.

– Minden váltásban dolgozik profi mentőtiszt is – magyarázta Gáspár Attila alezredes, vezető Police Medic instruktor, mentőtiszt. – A sérültellátás nagyrészt rájuk vár, de adódhat olyan helyzet, amikor ők válnak egy támadás első áldozatává, vagy több sérültet is el kell látni. A rendőr sérült állampolgárt nem hagyhat sorsára, személyvédelmi feladatellátása esetén a megfelelő szempontok megtartása mellett róluk is gondoskodnia kell.

A szanitécmunka, a harctéri sebesültellátás a fegyveres reagálás és az egészségügyi segítségnyújtás különös elegye. Bonyolítja a helyzetet a „testőrök” különleges szolgálatellátása: nekik minden helyzetben garantálniuk kell a védelmükre bízottak épségét.

A sebellátások, kötözéstechnikák után a harci szimulációk következtek. A KEŐ zsarui először egy politikai rendezvényen, ellenséges hangulatú tömegből mentették az „elnököt”, akire lőfegyverrel támadtak. A támadók leküzdése mellett előbb sárga, majd ellátása után zöld zónába juttatták a védett személyt, ötvözve a taktikai feladatot az elsősegélynyújtással. A másik szimulációban egy robbantás helyszínéről kellett az „elnököt” kimenekíteni, majd elhúzódó tűzharc közepette kezelniük a sérülését. ♦