kozponti gyogyszertar banner 728x90 (1)

Kórházi fertőzések: elkerülték a járványok Vácot

hirdetés
dunaelektro banner (1400 x 230 képpont)

Több javaslatot is megfogalmaznak a kórházi fertőzések visszaszorítására egy uniós projektben, amely célja az egész ellátási rendszer fejlesztése. Hazánkban évek óta zajlik a kórházi fertőzések visszaszorításának szakmai, módszertani és jogszabályi „megsegítése”. Ezt szolgálja az Emberi Erőforrás Operatív Program csaknem 11,5 milliárd forintos projektje is, ami egy EU-s kezdeményezés része. A program, amelyhez kapcsolódik a váci Jávorszky Ödön Kórház is, 2020 őszén zárul majd.

Az egészségügyben komoly problémát okoznak az antibiotikumra már rezisztens baktériumok, amelyek nagy kihívást jelentenek a betegellátás során, ugyanakkor azt is tudni kell, hogy nem lehet elkerülni minden ilyen típusú megbetegedést. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) 2001 óta gyűjti a laboratóriumok és kórházak jelentéseit a kórházi fertőzések típusairól. Ezekből az derül ki, hogy vannak olyan fertőzések, amelyeket nem minden esetben lehet elkerülni, de cél kell legyen ezek minimálisra csökkentése.

Az NNK egyébként az ellenőrzések mellett konzultációkkal, az egyes kórházakra speciálisan kialakított megoldási javaslatokkal is segíti az intézményeket.

A kórházi fertőzések előfordulása terén a magyar adat jobb, mint az uniós átlag, hiszen míg Magyarországon a kórházban kezelt betegek 4 százaléka kap el valamilyen fertőzést, addig az uniós adat 5,5 százalék. A leggyakrabban előforduló fertőzések között szerepelnek az alsó légúti megbetegedések (például tüdőgyulladás), a húgyúti fertőzések, a műtéti sebfertőzések és az orvosi eszközhasználat során fellépő fertőzések. Célzott beavatkozásokkal ez utóbbi területen fellépő fertőzéseket 30-50 százalékkal lehetne csökkenteni – állítják a szakemberek.

[irp posts = ‘36521’]

A minisztérium által elindított projektben szereplő intézkedési csomagok egy időben történő alkalmazása sokat segíthet a fertőzések megelőzésében. A program kitér arra is, hogy akár a finanszírozási lehetőségek áttekintésével hogyan tudják az intézményeket abban segíteni, hogy megfelelően alkalmazzák az eljárásrendeket a napi gyakorlatban.

A kórházhoz kötött fertőzések elkerülése érdekében meg kell erősíteni és fejleszteni a kézhigiéniát, és például megfelelő időközönként cserélni kell a katétereket. Az egészségügyi intézmények állapotával kapcsolatban egy interjúban Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár elmondta: „nagyon remélem, hogy most már minden kórházunkban van szappan a WC-ben”. Hozzátette: a mellékhelyiségeket az osztályvezetőknek folyamatosan monitorozniuk kell.

A  kórházak belépési pontjain vannak olyan kézfertőtlenítő lehetőségek, melyeket a látogatóknak is szabad, sőt ajánlott használni – hívta fel a figyelmet Horváth Ildikó.

[irp posts = ‘35153’]

Az intézmények előtt eddig is ismertek voltak az ellátási csomag egyes elemei, az új módszertanban azonban már új tudományos bizonyítékokon alapuló elemek is vannak. A projekt 2020-ban zárul, és az előzetes adatokat is akkor publikálják majd.

A váci kórházban is kiemelt figyelmet kap a program

A Jávorszky Ödön Kórház a térség legnagyobb egészségügyi intézménye, több mint százhúszezer ember ellátása tartozik hozzá területileg. Az elmúlt esztendőkben jelentős fejlődésen ment át az intézmény, az épület korszerűsítésén túl a műszerezettség is sokat javult. A betegek gyakran nyilatkoznak elismerő szavakkal a gyógyításukkal foglalkozó orvosok, ápolók munkájáról. A kórház higiéniai állapotáról, az esetleges fertőzésekről dr. Urbán Edina főigazgatót kérdeztük.

– Az elmúlt esztendőkben jelentkezett-e olyan fertőzés a kórházban, amely nagyobb beavatkozást igényelt?

  • Minden egyes behurcolt, valamint az egészségügyi ellátással esetlegesen összefüggésbe hozható fertőzés esetében megtörténik a szabályoknak megfelelő intézkedés. Nosocomiális járvány  (olyan fertőzések, amelyek az egészségügyi ellátás következtében alakulnak ki – a szerk. megjegyzése), akár specifikus, akár nem specifikus, nem  volt az elmúlt évben a kórházban.

– Az egészségügyi ellátás során fellépő fertőzések csökkentését támogató projekt keretében milyen intézkedések születtek a kórházban?

  • Ez év január végén és februárban az országos tisztifőorvos által kiadott két módszertani útmutató jelent meg a hólyagkatéterrel összefüggésbe hozható húgyúti fertőzések megelőzése és az érkatéterrel összefüggésbe hozható véráramfertőzések megelőzése témakörben. A kórházban már meglévő módszertani útmutatók ezek szellemében kerültek aktualizálásra.

[irp posts = ‘34759’]

– Milyen gyakran takarítják a mellékhelyiségeket?

  • A takarítási szabályzatnak megfelelően történik a mellékhelységek takarítása. A takarítás külső cég által végzett kiszervezett tevékenység, az ellenőrzéseink során talált hiányosságokat jelezzük a takarító cég felé.

– Milyen higiéniai ellenőrzési rendszer működik az intézményben?

  • Környezeti infekciókontroll, mikrobiológiai alapú infekciókontroll, időszakosan mindig más osztályt érintve, betegalapú infekciókontroll. Előre egyeztetett, valamint szúrópróbaszerű ellenőrzések, amelyek a kórház minden osztályát érintik. Az ellenőrzésekről jegyzőkönyv születik. Az infekciókontroll eredményeiről a kórházi osztályok rendszeres visszacsatolást kapnak. Kiemelt szerep jut a kézhigiéne oktatásának. Direkt és indirekt ellenőrzéseket végzünk a kézhigiéne betartatásának tekintetében.

– Az államtitkár azt mondta: a kórházak belépési pontjain vannak olyan kézfertőtlenítő lehetőségek, melyeket a látogatóknak is szabad, sőt ajánlott használni – hány ilyen pont van a váci kórházban és mi a tapasztalat, használják a látogatók?

  • A látogatói belépési pontokra a kézfertőtlenítő adagolók beszerzése, cseréje folyamatosan történik. Minden betegellátási ponton, így a kórtermekben is van kézfertőtlenítő adagoló, amelyeket a látogatók is bátran használhatnak. A kézfertőtlenítés lépései elsajátíthatók képes útmutatók segítségével, amelyek az adagolók mellett a falon találhatók – mondta lapunknak dr. Urbán Edina. ♦