kozponti gyogyszertar banner 728x90 (1)

A múmiák életre kelnek: a tervezésre egy év van

hirdetés
dunaelektro banner (1400 x 230 képpont)

Múlt héten csütörtökön rendkívüli testületi ülésen döntöttek arról a Barokk belváros és a Múzeumnegyed előzetes megvalósíthatósági tanulmányának megismerése után a tervezési szakaszba léphet a két projekt. A szakemberek jóslata szerint a 4 milliárdos beruházás, már az első évben kitermeli a kiadásait.

A Dunakanyar kiemelt turisztikai fejlesztési térség projektjéhez tartozó attrakciók állami támogatásból valósulnak meg, a kormányhatározat alapján a Barokk belváros fejlesztésére 3 milliárd forint, a Múzeumnegyed fejlesztésére 1 milliárd forint vissza nem térítendő állami támogatást nyújt Magyarország Kormánya.

Az ülésen dr. Karsai Árpád, a DRO Stúdió Bt vezetőszakértője arról beszélt, hogy a tanulmány elkészítésénél a fő cél az élményközpontú turisztikai tervezés volt. Kiemelte: Vác egyik legfontosabb látványosságai jelenleg a múmiák, amely köré egy interaktív, a mai technikákat is kihasználó kiállítást szeretnének felépíteni, jobban testközelbe hozni a tárlatot.

A Barokk belváros fejlesztése 12 darab, térben is összefüggő fejlesztési elemet tartalmaz, amelyek szorosan illeszkednek a másik váci attrakciónövelő beruházáshoz, a Múzeumnegyed fejlesztéséhez. A megújuló belváros turisztikai élményígérete részben a váci barokk egyedi, legfontosabb értékeire, különlegességeire fókuszáló módon teszi emberközelivé Vác történetét, részben Vác igazi nemzetközi jelentőségű vonzerejére, a váci múmiák személyi, tárgyi és a kapcsolódó szellemi örökségére összpontosít, interaktív formában, ezzel egy új kulturális-turisztikai USP-t hozva létre – olvasható a tanulmányban.

A Barokk belváros elemei: Látogatóközpont – Március 15. tér 17. (meglévő eklektikus épület földszinti helységeinek részleges igénybevételével); Barokk Élet Élményközpont, élménymúzeum – Március 15. tér 19. (meglévő barokk épület átalakítása); Barokk Élet Élményközpont, élménymúzeum – Március 15. tér 21. (meglévő barokk épület átalakítása); Barokk Élet Élményközpont, kiállítótér és kilátó – Katona Lajos utca 6. (a Görög templom felújítása, és a torony kilátóvá alakítása); Barokk Élet Élményközpont – a kanonok háza – Katona Lajos utca 8. (Wirth kanonok barokk lakóházának felújítása); Miraculum Természettudományos Élményközpont – Március 15. tér 10. (meglévő barokk épület átalakítása).

Emellett a projekt elemeként a Március 15. tér fogadóterének létrehozása is cél, valamint a Pannónia ház újrastrukturálása az épület kisebb felújításával, kiállítási szerkezetének átalakításával. A Duna-parti korzónak a komptól a Fürdő utcáig tartó szakaszát is felújítják, két, egyenként 100 m2-es vendéglátó terasz létesítésével. A Katona Lajos utca burkolatát és a Fürdő utca lépcső alatti és fölötti szakaszainak burkolatát is cserélik, de turista buszparkoló kialakítását is tervezik a börtön előtti Duna-parti szakaszon.

Az új múzeumi és kiállítási turisztikai funkciót nyerő barokk épületek hálózatszerűen szolgálják a „Barokk élet a halál felett” filozófiájával, és a „Vác, életre, halálra” hívószóval megtestesített, a Múzeumnegyedre is kiterjedő turisztikai termékfejlesztés alapjait (összehangolt múzeumi útvonal és élménytúra). Ezek az épületek a Múzeumnegyed fejlesztése projekt keretében újonnan megépülő Katona Lajos utcai élményközponttal együtt egy hangulatos belső teret alakítanak ki, ami átjárható lesz a Március 15. tér és a Katona Lajos utca között.

A Miraculum Interaktív Természettudományos Játszóház a kiállítóterekkel közös üzemeltetésben, de elsősorban a fiatal gyerekes családok számára nyújt élményt a barokk kor fizikai felfedezéseinek interaktív bemutatásával.

A váci turizmusfejlesztés alapját a Fehérek templomában 1994-ben feltárt múmia-lelet vonzereje jelenti, mert a városban a múmiák jelentik a legfontosabb, európai szintű egyedi érdekességet, ismert személyükön, mindennapi életükön keresztül megeleveníthető a barokk-kor és a korabeli Vác élete is. A múmiáknak, valamint a 18. századi élet és társadalom korszerű élményelemekkel tarkított bemutatásának a Március 15. téri épületek adnak otthont.

A projektgazda Vác Város Önkormányzat lesz, a projekt helyszínei a váci barokk belváros szívében, műemléki védettségű épületek gyűrűjében találhatók. A beavatkozási helyszínek tulajdonosa Vác Város Önkormányzat, illetve a magyar állam.

A Március 15. téri épületekben jelenleg önkormányzati lakások is vannak, a szükséges ingatlancsere a projekt keretében valósítható meg. A beavatkozások végrehajtása után Vác városa összesen több mint 3000 m2 bruttó szintterületű kiállítóterekkel és élményközpontokkal gazdagodik, és több mint 8000 m2 közterület újul meg. Mindez – a Múzeumnegyed fejlesztése elnevezésű projektben szereplő elemekkel együttesen, azokkal szinergikus kapcsolatban állva – lényeges új impulzust adhat a város viszonylag szerény dimenziókban zajló turizmusának.

A létesítmények az év egészében részben állandó, részben időszakos kiállítási és interpretációs feladatokat látnak el, legalább évi 300 napos nyitva tartással. Emellett a többcélú épületek alkalmasak lesznek konferenciák lebonyolítására, továbbá időszakos rendezvényházként helyet biztosíthatnak a váciak különféle közösségi és személyes eseményei számára is.

A tervek szerint a projektek üzemeltetési költsége – amelye a várost terheli – 250 millió forint lesz évente. Az összeg nagy részét a 38 alkalmazott bérköltsége teszi majd ki. A szakemberek azonban úgy számolnak, hogy már az első évben közel 120 ezer látogatója lesz az attrakcióknak, így a bevétel 300 milliót is kitehet majd. Ez az azt követő 10 évben 400 millióra is emelkedhet terveik szerint.

Az elkövetkező egy év a tervezésé lesz, a kivitelezés várhatóan jövő tavasszal indulhat el. A tervek szerint 2022 novemberében készülhetnek majd el, és 2023. január 2-án nyithatja meg kapuit a Barokk belváros és az új Múzeumnegyed is. ♦