A Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. elkészítette és az önkormányzat számára megküldte a város korszerűsített vízkorlátozási intézkedési tervét, amelyet a képviselőtestület februári ülésén jóváhagyott. A különleges szabályok csak vészhelyzetben lépnek életbe.
Az előterjesztés szerint ilyen vészhelyzet lehet:
» Környezeti katasztrófa, vagy egyéb rendkívüli esemény következményeként a vízbázis oly mértékű szennyeződése, amely az alkalmazott tisztítási és fertőtlenítési technológiák hatékonyabbá tétele mellett sem védhető ki, s ebből eredően kapacitáscsökkenés áll elő.
» A gerincvezeték. az átemelő és nyomásfokozó műtárgyak, tárolómedencék nem várt külső hatásra történő oly mértékű károsodása, melynél a teljes kőrű vízellátás vízkormányzási intézkedésekkel sem biztosítható.
» Hosszantartó, előre nem látható okok miatti villamosenergia szolgáltatás kiesés esetén, ha a tárolt kapacitás várhatóan nem elegendő a gravitációs ellátáshoz.
» Az esetlegesen, váratlan esemény következtében, a napi termelőkapacitást jelentősen meghaladó vízfogyasztás esetén.
Vészhelyzeti intézkedések esetén előnyben részsülnek a vízellátásban a lakossági ügyfelek, a gyermek- és szociális, az egészségügyi intézmények, az élelmiszertermelők és az állattartók. A vízkorlátozást és annak feloldását a DMRV javaslatára a polgármester rendeli el.
Vízkorlátozást rendelhetnek el, ha a mindenkori vízkészletet legalább 7 napot át tartósan 80 százalékot meghaladóan használják ki (I. fokozat), vagy annak 85 százalékát 5 napot át (II. fokozat). Ugyancsak okot ad az intézkedésre, ha a vízkészlet 90 százaléka fogy el 3 napon át mérve (III. fokozat).
A legenyhébb fokozatban felhívják a polgárokat a vízfogyasztás átgondolására, de tilos lesz például autót mosni, a zöldterületeket locsolni 6 és 23 óra között. A második fokozatban már kategorikusan betiltanak minden locsolást és tömlős vízfelhasználást, s bizonyos területeken 10 százalékos fogyasztáscsökkentést írnak elő. A legmagasabb, harmadik fokozatban pedig felhívást intéznek a tárgyévben 50 köbméter/nap átlagfogyasztást meghaladó, gazdálkodó szervezetnek minősülő felhasználók felé, hogy napi fogyasztási igényüket további 10 százalékkal csökkentsék.
Ebben az esetben a település jegyzője a DMRV Zrt. képviselőjével közösen a vízellátási szakági helyszínrajz alapján kijelöli a vízellátásból ideiglenesen, napszakonként kizárható településrészeket és intézkedik a végrehajtásáról.
A városi vízkorlátozási terv elfogadása most csak egy formai döntésnek látszik, de a szakemberek már régóta hangoztatják: a következő évtizedekben egyre nagyobb kincs lesz a víz. Áder János köztársasági elnök is több fórumon felhívta erre a figyelmet és Budapest kezdeményező szerepet vállalt a takarékosabb és ésszerűbb vízfelhasználás érdekében. ♦