Bár korábban a város sem adta hozzájárulását, mégis megkezdődött a kavics kitermelése azon a területen, amely közvetlenül a václigeti városrésszel határos. Ez volt az egyik legfontosabb téma azon a az elmúlt vasárnapi lakógyűlésen, amelyen az ott megjelent lakók egyöntetűen kinyilvánították, hogy az addig megismert információk alapján a bánya telepítését nem támogatják, a megkezdett munkák leállítását szeretnék elérni.
Kiss Zsolt, a terület önkormányzati képviselője szerint számos, ma még nyitott kérdést kell tisztázni és ennek érdekében a városháza és a különböző hatóságok segítségét kéri. „A bányászati tevékenység miatt a talajban lévő vízkészlet mennyisége erőteljesen lecsökkenhet, melynek következményeként a környékbeli zártkerti ingatlanok kútjai számos helyen akár el is apadhatnak. Várhatóan három műszakban folyik majd a kitermelés, amely száznál is több nehézgépjárművet jelentene napi szinten” – foglalta össze az aggályok egy részét a képviselő.
Szerinte a kamionok és munkagépek által felvert por jelentős mértékben növelné a jelenleg is meglévő porszennyezettséget. A zaj negatív hatásai már most hallhatóak a nappali órákban üzemelő munkagépek működéséből adódóan. A lakossági fórumon elhangzott, hogy állítólag még a kivitelező sem tudja, hogy merre is fognak közlekedni a nehézgépjárművek.
„Az eltelt napokban összeállt néhány ember, hogy közösen, egymást támogatva, segítve gyűjtsünk össze minél több fellelhető információt az ügyben, ezáltal ténylegesen feltárva a reális lehetőségeinket. Jelenleg az mondható el, hogy eddig magánszemélyként négy hatóság lett felkeresve, megtörténtek a bejelentések, további hivatalos tájékoztatást és betekintést kértünk a meglévő iratokba” – mondta Kiss Zsolt.
A képviselő úgy tudja, hogy a városházára is több bejelentés érkezett. Vélhetően egy egységes állásfoglalást fog kiadni az önkormányzat környezetvédelmi osztálya, ezt a bejelentők meg fogják kapni. A szervezők terve, hogy levelet írnak a város polgármesterének, melyben kérik a városvezető és a képviselőtestület támogatását, hogy a bányaművelést azonnal állítsák le.
Talán vannak olvasóink, akik emlékeznek rá, hogy 2006-ban a Lasselsberger Hungária Kft kért a várostól engedélyt a bánya megnyitására. Akkor ezt azzal indokolták, hogy közvetlenül a cementgyár szomszédságában lévő gyárukat Bugyi községből szállított alapanyaggal látják el. A bánya megnyitásához mind a környezetvédelmi hatóság, mind a bányakapitányság hozzájárult.
A városi önkormányzat azonban elutasított a kérelmet. „A két lakott terület, Máriaudvar és Václiget közé beékelődve, azok közvetlen szomszédságában egy kavicsbánya működtetése teljesen elfogadhatalan. Az ott élő lakosság nyugalmát, pihenéshez való alkotmányos jogát súlyosan sértené. A kitermeléssel, illetve a szállítással járó zaj-, rezgés, a munkagépek okozta levegőszennyezés és a diffúz porszennyezés a két településrészt jelentősen terhelné. A szállítási útvonal közvetlenül lakóépületek mellett vezet, a tervezett forgalom igen jelentős. A forgalom Vác város felé is irányulna, amely a város jelenleg is elviselhetetlenül nagy forgalmát, közlekedésből eredő levegőszennyezettségét, zaj- és rezgésterhelését tovább fokozná” – áll az akkori polgármester, Bóth János által aláírt határozatban.

2011-ben aztán ismét napirendre került a téma. A Lasselsberger megbízásából az Envicom 2000
Mérnöki, Földtani és Környezetvédelmi Szolgáltató Kft nyújtott be kérelmet a bánya megnyitására. „A bánya létesítésének jelentős környezeti hatása nincs, környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatása nem szükséges” – olvasható a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség határozatában, amelyen ugyan 2010. január 21-i dátum szerepel, de ez valószínűleg elírás és valójában 2011-ről van szó.
Akkoriban részletesen beszámolt a Váci Napló a történtekről. Megírtuk, hogy a bánya területe kishíján 23 hektár lenne. A bányatelek Vác külterületén, annak a déli részén lévő Zsellér-dűlőben található. Észak-nyugati irányban Máriaudvar, délnyugati irányban pedig Václiget kertes, családi házas övezetével érintkezik. A bányatelek megközelítése az M2-es autóút Vác déli leágazása után, Máriaudvar felől 450 méter hosszú földúton lehetséges.
Az eljárás során a Magosfa Környezeti Nevelési és Ökoturisztikai Alapítvány, a Göncöl Alapítvány, valamint a Váci Környezetvédelmi Egyesület ügyfélként képviselte a civil érdeket. A felügyelőség határozatát megismerve pedig Fördős Attila polgármester 2011. február 10-i keltezéssel levélben fejtette ki a váciak álláspontját, leszögezve, hogy korábban már többször kinyilvánították: nem akarják a bányát. Egyben kijelentette: a bányából történő szállítás útvonalának egy része önkormányzati területen halad, ezért azok használatához nem járul hozzá a város.
Pár napja, március végén egy polgár levelet írt a polgármesternek a városházi honlapon, az iránt érdeklődve, hogy igaz-e a bányanyitás híre. „A kérdéses kavicsbánya nem a václigeti nyaraló- és lakóházas zártkerteken kerül kialakításra, hanem a Václiget és Máriaudvar közötti lakatlan, szántó- és legelőterületeken. Természetesen egy ilyen kavicsbánya hatással lehet a közvetlen környezetében lévő zártkertekre, éppen ezért jelenleg vizsgáljuk a kavicsbánya tevékenységét, illetve, hogy annak működése minden szükséges engedéllyel rendelkezik-e” – válaszolta a városvezető.
A téma tehát ismét az asztalon van. Fontos döntések várhatók az ügyben. (képünk illusztráció) ♦