A Váci Juhász Gyula Általános Iskolában nem újdonság a projektnap szervezése. Ebben a tanévben március 28-án az alsó tagozatos osztályok közül a 2.a osztály tanulói is bekapcsolódtak az ÖKO nap lebonyolításába, melyre már év eleje óta folyamatosan készültek.
Rendszeresen gyűjtötték a PET palackokat, a flakonok kupakjait, kávékapszulákat, üvegeket, konzervdobozokat és különböző dugókat. A munkában nagy segítséget nyújtottak a szülők, akik kitartóan küldték a segédanyagokat.
A mottónk az volt, hogy „A hulladék nem szemét, hanem értékes alapanyag”
Már első osztálytól fogva igyekeztünk környezetbarát szemléletre nevelni a kisgyermekeket, ezért a tanteremben is szelektív hulladékgyűjtés folyik. Folyamatosan felhívjuk a tanulók figyelmét arra, hogy minél kevesebb hulladékot termeljenek, csökkentsék a hulladék mennyiségét, ezért az osztály tanulói ételtároló dobozban hozzák a tízóraijukat, nem használnak műanyag zacskót, papírszalvéta helyett előnyben részesítik a textil szalvétát, ill. tányéralátétet.
A környezettudatosság egy tudatos felelősségvállalás, tájékoztatás, és persze tájékozottság is, nem csak a kisiskolásoknak, hanem rajtuk keresztül a szülők számára is. Csak akkor lesz nevelésünk eredményes, ha már az 1-2. osztályos tanulókat is érzékennyé tesszük a környezeti problémák iránt, és egyfajta szokásrendszert próbálunk kialakítani. Nos, mi erre éreztünk elhivatottságot és elkötelezettséget, s kiemelt feladatként kezeljük a környezeti kultúrára való nevelést. Olyan módszereket választottunk az év folyamán, melyek elősegítették a hatékony tanulási környezet megteremtését. A játékok, a megfigyelés, a kirándulások, a felfedezés, a kísérletezések, az élmény és a projektpedagógia alkalmazása mind ezeket segítette a tanév folyamán.
Az ÖKO napon a tanulók a kézműves foglalkozás előtt egy oktatófilmet néztek meg a környezettudatosságról és újrahasznosításról, majd érdeklődésük szerinti csoportokat alkottak, és így készítették el munkadarabjaikat.
Üdítőitalos kupakokból különböző képeket ragasztottak, kávékapszulából nyuszit és kiscsibét varázsoltak. Ezeket jól fel tudják majd használni otthon és az iskolában is a húsvéti készülődésnél, díszítésnél.
A munkadarabokból április 1-jén az Iskolanapon kiállítást is készítettünk. Reméljük, felkeltettük más iskolák tanulóinak és pedagógusainak érdeklődését is, és majd ha lehetőségük nyílik rá egyre többen csatlakoznak ehhez a kezdeményezéshez. Kellemes időtöltést jó munkát kívánunk! (Hogál Gabriella és Pálinkás Gabriella tanítók) ♦