A tervek szerint napokon belül megpróbálják kiemelni a Budapesten elsüllyedt hajót, ehhez Magyarország legnagyobb úszódaruját rendelték a helyszínre. A Clark Ádám hajódaru tegnap, szerdán haladt el Vácnál a főváros felé. A mintegy 200 tonnát emelni képes monstrum Komáromból indult a baleset helyszínére.
A hajódaruval fogják kiemelni a Margit hídnál hajóbalesetben elsüllyedt Hableány turistahajót. A Hableány és a Viking Sigyn szállodahajó május 29-én késő este ütközött össze a Margit híd közelében, a turistahajó felborult és elsüllyedt, fedélzetén 33 dél-koreai állampolgárral – turistákkal és két idegenvezetővel -, valamint kéttagú magyar személyzettel.
Tegnap kora délután már meg is érkezett Újpestre a Clark Ádám úszódaru, amivel felszínre hozzák majd a Hableányt. Gyenei Gyula, a 200 tonna teherbírású monstrum kapitánya több lapnak nyilatkozva elmondta, hogy túl magas a Duna vízszintje ahhoz, hogy biztonságosan be tudjon hajózni a tragédia helyszínére.
„Rossz a behajózás, mert keresztbe folyik a víz. A darunak pedig középen kell majd bemennie, mert ott a legmagasabb a híd, ha elcsúszik ugyanis valamerre, akkor beakad. 420 centiméteres apadást jelöltünk meg, ami alatt át tudunk menni biztosan. Csak a látvány miatt nem vagyok hajlandó kockáztatni a kollégáim épségét – mondta az úszódaru kapitánya, aki elmondta, mi várható az elkövetkezendő napokban.
Először felderítik, milyen állapotban van a víz alá süllyedt hajó, és hol lehet köteleket behúzni alá, hogy elbírja a súlyt. Most annak a megtervezése folyik, hogy lenne ez a legbiztonságosabb – tette hozzá Gyenei Gyula. (fotó: MTI/Molnár-Bernáth László) ♦