Drámai ÁSZ-megállapítások a váci kórházzal kapcsolatban

Az Állami Számvevőszék befejezte a fővárosi Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet és a váci Jávorszky Ödön Kórház 2015-2017 közötti időszakra kiterjedő ellenőrzését. Az ÁSZ megállapította, hogy a kardiológiai intézet és a váci kórház a költségvetési fegyelemre vonatkozó törvényi előírásokat nem tartotta be. A két intézmény belső kontrollrendszere nem biztosította a közpénzekkel való átlátható és elszámoltatható gazdálkodás feltételeit, valamint a pénzügyi és vagyongazdálkodásuk sem volt szabályszerű.

Az ÁSZ megállapította azt is, hogy a kardiológiai intézet és a váci kórház vezetői az ellenőrzött időszakban nem építették ki a korrupciós helyzetek megelőzésére szolgáló integritás kontrollokat. A vizsgált időszakban Sámoly György volt a váci kórház főigazgatója, dr. Urbán Edina 2018. január 1-től vezeti az intézményt.

Az Állami Számvevőszék rendszeresen ellenőrzi a közpénzek felhasználásában meghatározó, a központi alrendszer részét képező intézmények, köztük a kórházak pénzügyi és vagyongazdálkodását. Az egészségügyi ellátások költsége folyamatosan a társadalmi érdeklődés középpontjában áll. A központi költségvetésből az egyik legjelentősebb kiadást az egészségügyi ellátásokra fordított kiadások jelentik, amelyekből a kórházak kapják a legtöbb támogatást.

Szabálytalanságok  a közpénzek kezelésében

A Vácott működő Jávorszky Ödön Kórház az ellenőrzött időszakban önálló jogi személy volt, saját gazdasági szervezettel rendelkező egészségügyi intézményként működött. Az ellenőrzött időszakban a kórház irányító szerve az EMMI, a középirányítói jogokat a GYEMSZI, majd 2015. március 1-jétől jogutódja, az ÁEEK gyakorolta. A kórház közfeladata a járó- és fekvőbetegek diagnosztikus és terápiás szakorvosi ellátása, a rehabilitáció és a követéses gondozás volt. A kórház 399 aktív fekvőbeteg ellátást biztosító ágy működtetésével látta el a fekvőbeteg ellátó tevékenységét, emellett a járóbeteg-szakellátási, valamint gondozási feladatokat összesen 39 település, közel 100 ezer lakosának biztosította – olvasható a jelentésről kiadott összefoglalóban.

Az ÁSZ 2015-2017 közötti időszakra kiterjedő ellenőrzése megállapította, hogy a Jávorszky Ödön Kórház belső kontrollrendszere nem biztosította a közpénzekkel való átlátható, szabályszerű, gazdaságos, felelős gazdálkodást. A kórház a kockázatkezelési, és az integrált kockázatkezelési rendszert nem működtette. A belső ellenőrzés működtetése nem volt szabályszerű az ellenőrzött időszakban.

Az integritás kontrollok kiépítése és működtetése nem volt megfelelő, ezáltal nem biztosította a korrupció elleni védelmet. A főigazgató nem küldte meg a kórház belső kontrollrendszere minőségét értékelő nyilatkozatát az EMMI részére.

A kórház pénzügyi gazdálkodása nem volt szabályszerű. A kórház a bevételek beszedése és a kiadási előirányzatok felhasználása során nem tartotta be a jogszabályi előírásokat. A gazdálkodási jogkörgyakorlás nem volt szabályszerű az ellenőrzött időszakban, aminek következtében nem volt biztosított, hogy a közpénz felhasználására a közfeladat ellátása érdekében került sor.

A kórház a vagyonhasznosításból származó bevételek beszedésekor, valamint a kiadási előirányzatok felhasználása során nem tartotta be a jogszabályi előírásokat az átlátható szervezetekkel való szerződéskötésre vonatkozóan.

A kórház az éves költségvetési maradvány megállapítása és az azt befolyásoló év végi kifizetetlen szállítói állomány tekintetében nem tartotta be a jogszabályi előírásokat. A kórház gazdálkodása törvénysértő volt, mert a rendelkezésére álló forrásokon túl vállalt kötelezettségeket.

Nem valós képet mutatott a beszámoló

A Jávorszky Ödön Kórház vagyongazdálkodása nem volt szabályszerű. A kórháznál nem volt biztosított az állami vagyon védelme, a nyilvántartásának átláthatóságát nem biztosították, mert a mérleg alátámasztására nem készült a jogszabályi előírások szerinti leltár. A könyvelés, a kötelezettségvállalás nyilvántartás, a maradvány megállapítás és a vagyongazdálkodás területén feltárt szabálytalanságok miatt a kórház beszámolója nem mutatott valós és megbízható képet a kórház pénzügyi és vagyoni helyzetéről.

A kórháznál kialakítottak a teljesítmény mérésére szolgáló követelményeket, a belső kontrollrendszer, a pénzügyi és vagyongazdálkodás működése során feltárt hiányosságok miatt azonban a teljesítménymérés feltételei nem álltak fenn. Az irányító szervi feladatellátás az EMMI részéről, valamint a középirányítói feladatok ellátása az ÁEEK részéről szabályszerű volt.

Az ellenőrzés megállapításai alapján az Állami Számvevőszék a Jávorszky Ödön Kórház főigazgatójának összesen 18 javaslatot fogalmazott meg, melyekre az érintettnek 30 napon belül intézkedési tervet kell készítenie. ♦