A magyar kajak-kenu sport ifjú csillagai világítottak a romániai Pitesti egén a hétvégén megtartott ifjúsági és U23-as kajak-kenu világbajnokságon. Váciként Redl András kajak egyes 1000 méteres és kajak egyes 500 méteres távon két ifjúsági világbajnoki címet szerzett – olvasható a Váci Napló pénteken megjelent számában.
Augusztus 1-4. között rendezték a romániai Pitestiben az ifjúsági és U23-as kajak-kenu világbajnokságot, ahol a magyar csapat messze kiemelkedett a világ élmezőnyéből és toronymagasan az éremtáblázat élén végzett tíz arany-, hat ezüst- és öt bronzéremmel. Válogatottunk maga mögé utasította olyan nagy sporttradíciókkal rendelkező nemzetek csapatait, mint Németország, Oroszország vagy Kanada.
A sikerekben nagy szerepet játszott egy váci fiatal, Redl András, aki augusztus 2-án K1 1000 méteren – az úgynevezett „királyszámban” – több hajós, magabiztos előnnyel aranyérmet szerzett, legyőzve a cseh Tomas Sobiseket és a spanyol Pablo Sanchezt.
András, akit baráti és sportolói körben Bandinak hívnak, diadalmaskodni tudott a korosztályos világbajnokság zárónapján is, amikor K1 500 méteren utasította maga mögé a világ élmezőnyét egy kemény és izgalmas döntőben, ahol a versenyzőknek az erős szembeszéllel is meg kellett birkózniuk. A szembeszeles pályán pályaelőnyben lévő kanadai Laurent Lavigne szerezte meg az ezüstérmet, a cseh Sobiseknek pedig a bronzérem jutott ezúttal.
A két versenyszámban elért aranyérmével Bandi a magyar csapat legsikeresebb egyéni versenyzője lett.
– Ez volt a gyerekkori álmom – nyilatkozta a Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség (ICF) újságírójának. – Gyakran figyeltem, ahogy a felnőtt kajakosok villámgyorsan eveznek és erősen finiselnek. Mindig egyesben akartam kajakozni. Végre valóra vált az álmom. Nagyon boldog vagyok ezen a napon – tette hozzá az ifjú bajnok.
A kétszeres világbajnoki címhez vezető út nem volt könnyű, éveken át tartó kemény munka, rendíthetetlen eltökéltség, és nagyon sok utazás, verseny előzte meg ezt a sikert. Bandi rendkívül korán, 13 évesen csatlakozott a budapesti KSI egyesülethez, hogy szeretett sportját zavartalanul űzhesse és egy professzionális edzőcsapat irányítása alatt dolgozhasson.
A technikai finomságokat Agócs Mihály, Barócsi Andrea, Tóth Petra, Ballay László, majd jelenlegi edzője és mentora, Matyus Zsolt instrukciói alapján sajátította el. 2013-tól folyamatosan a korosztályos válogatott tagja, 2013 és 2018 között egyéb dobogós helyezései mellett, összesen tíz alkalommal állt a síkvízi korosztályos Magyar Bajnokság dobogójának a legfelső fokán, és ezen időszakban hatszor nyert Maraton Magyar Bajnokságot egyes, illetve páros egységben. 2017-ben serdülő versenyzőként ifjúsági maraton Európa-bajnokságot nyert páros hajóban Portugáliában, Ponte de Limában, majd 2018-ban síkvízen első éves ifjúsági versenyzőként az 500 méteres távon ötödik helyezést ért el az U23-as és ifjúsági Európa-bajnokságon Olaszországban, Auronzoban.
2016-ban Szegeden, 2017-ben a csehországi Racicében, és 2018-ban Lengyelországban, Poznanban részt vett az Olimpiai Reménységek Versenyén, ahol a nemzetközi korosztályos világversenyen 2016-ban és 2017-ben kajak egyes 1000 méteres olimpiai távon dobogóra állhatott Szegeden bronz-, Racicében pedig aranyérmesként, míg Poznanban 2018-ban kajak négyesben ugyancsak az olimpiai 500 méteres távon ezüstérmet begyűjtve.
Természetesen a sportolás mellett a tanulást sem hanyagolta el. Az idén sportteljesítménye és tanulmányi eredményei alapján 2018. év jó tanulója, jó sportolója címet adományozott neki Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere.
A hétvégi országos bajnokságra való felkészülés szünetében tudtunk beszélgetni a korosztályos világbajnokkal.
– Hogyan érzed magad újdonsült világbajnokként?
– Nagyon jó érzés, mivel végre azt érzem, hogy a sok munka meghozta a gyümölcsét.
– Mi volt a felkészülés legnehezebb része?
– A felkészülésből nem tudnék kiemelni nehezebb és könnyebb időszakot, mivel nagyon kemény volt az utolsó nyolc hónapom, igazán egyszer sem tudtam fellélegezni ez idő alatt.
– Mi adja a motivációt a szürke mindennapokban?
– A belső motor, ami előrehajt, hogy jobb, gyorsabb legyek másoknál ebben a sportban, és a mindennap ebbe befektetett energia ne vesszen kárba.
– Milyen tovább terveid vannak a 2019-es idényben és utána?
– Nem vagyok egy nagyon előre tervező típus, mindig az éppen előttem álló feladatra koncentrálok, szeretnék a jövőben magamhoz képest is tovább fejlődni.
– A sport mellett mire jut még időd?
– Az igazság az, hogy nagyon kevés szabadidőm marad, amit a tanuláson kívül pihenéssel, és minimális szórakozással töltök. Hiszek benne, hogy a sport és az azzal járó fizikai munka, testmozgás jobbá teszi az életünket, továbbá a sport igazolja, hogy az életben kimagasló eredményt és sikert hosszú távon csak kitartó, szorgalmas munkával lehet elérni, ebben véletlenek nincsenek.
Ezúton is gratulálunk Redl Andrásnak az egyedülálló eredményéhez és további sikeres sportpályafutást kívánunk neki! ♦