Testületi alakulóülés: eskütétel, alpolgármester-választás
Ön az ezer éves Vác első női városvezetője – gratulált Matkovich Ilonának polgármesterré történt választásához Molnár Lajos korábbi önkormányzati képviselő, a Boronkay iskola volt igazgatója még az ülés megkezdése előtt. A csütörtök délutánra összehívott alakuló tanácskozásra sokan voltak kíváncsiak, a városháza dolgozóin kívül több érdeklődő is beült a „nézőtérre”. A 15 képviselőből 14 volt jelen, lapunkat úgy tájékoztatták, hogy a listán bejutott korábbi polgármester, Fördős Attila nem vette át a mandátumát, de még nem született döntés arról, hogy helyét a Fidesz-KDNP színeiben ki veszi majd át.
Az ülés elején dr. Oroszi Sándor, a helyi választási bizottság elnöke előbb átadta a megbízólevelet Rozmaring Sándor képviselőnek (10. számú választókerület), aki korábban külföldi útja miatt nem tudta átvenni, majd tájékoztatást adott a voksolás tapasztalatairól. Ezt a képviselők eskütétele követte. „„Én, (eskütevő neve) becsületemre és lelkiismeretemre fogadom, hogy Magyarországhoz és annak Alaptörvényéhez hű leszek; jogszabályait megtartom és másokkal is megtartatom; képviselői tisztségemből eredő feladataimat Vác fejlődésének előmozdítása érdekében lelkiismeretesen teljesítem, tisztségemet a magyar nemzet javára gyakorlom” – hangzott el. Az eskütevők szinte mindegyike hozzátette: „Isten engem úgy segéljen!”
Ezt követően Matkovich Ilona polgármester mondta el az eskü szövegét, s ezzel véglegesen lezárult a beiktatási folyamat. A testület döntött (11 igen, 0 nem, 3 tartózkodás) a városvezető illetményéről is, amely a törvényi előírásoknak megfelelően 797.700 forint, a költségtérítése pedig az illetmény 15 százaléka lesz, emellett nyelvpótlékban is részesül.
A városvezető rövid beszédben foglalta össze programját, mondandóját három szó köré: szabadság, takarékosság, haladás csoportosította. „Szeretném, hogy a szabadság levegője járja be ezt a várost” – kezdte Matkovich Ilona. A takarékosságot az új testület önmagán kezdte, csökkentették a bizottságok számát és más lépéseket is tettek az ésszerűbb gazdálkodás felé – emelte ki a polgármester, aki bejelentette: az új felállásban hamarosan egy társadalmi alpolgármestert is választanak és egy tanácsnok is munkába áll.
„A múlt kötelez. Elődeink olyan kivételes szépségű várost hagytak ránk, amelynek további fejlesztését a legnagyobb gondossággal kell hogy végezzük” – emelte ki a harmadik elem, a haladás indokaként. „Bízom benne, hogy ebben is frakcióm tagjai mellett számíthatok az ellenzéki oldalon helyet foglaló képviselőtársaimra is” – tette hozzá.
Matkovich Ilona polgármesteri programja
A testület ezt követően egy ad hoc bizottságot választott az alpolgármesteri választás lebonyolítására. Gépi titkos szavazással Kászonyi Károlyt választották elnökké (13-0-1), taggá pedig Ferjancsics Lászlót (11-2-1) és Tótváradi-Nagy Bencét (13-0-1).
Ekkor került sor az egyik legfontosabb döntésre, az alpolgármesterek megválasztására. Matkovich Ilona általános helyettesítési jogkörrel rendelkező főállású alpolgármesternek Kiss Zsoltot, a másik főállású alpolgármesternek pedig Inotay Gergelyt javasolta. Személyükről titkos, urnás voksolással hozták meg a döntést a képviselők. Némi meglepetésre mindketten 14 támogató szavazatot kaptak, ami azt jelenti, hogy az ellenzéki képviselők is elfogadták személyüket. A két új alpolgármester ezt követően letette az esküt. Illetményüket – 4-4 tartózkodás mellett – a polgármesteri illetmény 80 százalékában határozták meg.
A napirenden szerepelt a testület szervezeti és működési szabályzatának módosítása is, ez már valódi vitát generált. Pető Tibor (Fidesz-KDNP) ugyanis kifogásolta az új bizottsági struktúra kialakításának tervezetét. Közölte, hogy nem támogatják a társadalmi alpolgármesteri és a tanácsnoki poszt létrehozását, s a bizottságok átalakításával sem teljesen értenek egyet. Matkovich Ilona a takarékossággal indokolta a szervezeti változtatásokat, míg Ferjancsics László, megvédve az előterjesztést, azt mondta: az eddigi rendszerben közel ötven választott tisztség volt, ez most csaknem harmincra csökken. Kiss Zsolt ehhez még hozzátette: a számítások szerint mintegy 5 millió forint megtakarítást jelent az új struktúra kialakítása.
A testület a szavazás során Pető Tibor módosító indítványát nem fogadta el (2-10-2), az eredeti előterjesztést viszont igen (10-3-1).
Az első hevesebb szóváltásra is sor került, amikor Csereklye Károly (Váci Szívvel) előbb azokra az évekre emlékezett, amikor képviselőként, majd alpolgármesterként vett részt a város vezetésében, majd javasolta, hogy az ünneplés mellett kezdődjön el a konkrét munka is, mert például a kerékpárút egy szakaszán sürgős javításra lenne szükség. „Ez valóban fontos, de nem most aktuális” – mondta a polgármester és kérte a képviselőt, hogy beszéljék meg személyesen, vagy a következő, jövő hét keddre összehívott ülésen. Csereklye Károly jelezte, hogy javaslatát írásban is beadja.
Az ülés végén Kászonyi Károly felhívta a képviselők figyelmét, hogy a választást követő 30 napon belül mindenkinek rendeznie kell az esetleges köztartozását és nevének szerepelnie kell a köztartozásmentes adózók listáján, valamint e határidőn belül nekik és családtagjaiknak le kell adniuk vagyonnyilatkozatukat. ♦