Melyik autóknak árthat az újfajta 95-ös benzin?

A kutaknál a tankolók azt tapasztalhatják a jövő év elejétől, hogy a „hagyományos”, 95-ös benzinnek kötelezően növekedni fog a biotartalma (E5 helyett E10-es minőségű lesz). Jó pár autóban így azonban károsodást is okozhat. – írja az infostart.hu

Bár az uniós előírásokkal összhangban meghozott magyar szabályozás csak 2020. január 1-jétől kötelező, az E10-es jelöléssel már most lehet találkozni néhány töltőállomáson.

Ezekben a 95-ös benzinekben a bioetanol-aránya legalább 6,1 százalék lesz a korábbi, legfeljebb 5 százalékos biotartalom helyett, ami viszont jó pár régi autó üzemanyagrendszerét károsíthatja.

A Totalcar.hu több problémát is felsorolt, és megmutatta azt a listát is, amelyből tételesen kiderül, melyik autók „nem bírják” az új típusú benzint. Bár a leggyakoribb típusok, tehát az első esztergomi Suzuki Swift, vagy a szentgotthárdi Opel Astrák nem veszélyeztetettek, számos márka rengetegféle régebbi és újabb motorkonstrukciója nem tankolható E10-es benzinnel.

Az egyik gond az, hogy az alkohol vízmegkötő (higroszkópos) tulajdonsága miatt azok az üzemanyagok, melyekhez valamilyen arányban bioetanolt kevernek, felgyorsítják a velük érintkező fémalkatrészek korrózióját. Ez lehet akár a fémtankkal szerelt járművek tartályának belső fala is, ami motorkerékpárok és régebbi autók esetében elég sok baj forrása.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Szünetel a vonatközlekedés Ausztria irányába

Szakértők szerint ráadásul három hónap után olyan módon változik meg a bioetanolos üzemanyagok kémiai szerkezete, amely nehézkes indítást, vagy teljes indításképtelenséget eredményezhet, és eközben gyantás lerakódások képződhetnek az üzemanyagrendszer egyes pontjain, bár ez más összetevők miatt is lehetséges.

A harmadik probléma abból adódik, hogy az alkohol jobb oldószer mint a benzin, ezért ha egy olyan autó üzemanyagrendszerébe kerül, melynek tartályában, az üzemanyagpumpában, a csőrendszerben, a befecskendezőkben, vagy karburátorban, illetve a csatlakozókon lerakódások keletkeztek az évek során, ezeket leoldja és dugulást okoz. Emiatt előfordulhat, hogy nem indul be a motor, esetleg menet közben leáll és nem lehet újraindítani. A jelenség előfordulása függ a konstrukciótól, a karbantartottságától, a lerakódások mennyiségétől és persze használat módjától.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Szünetel a vonatközlekedés Ausztria irányába

Gondot okozhat az alkohol kölcsönhatása a műanyag- és gumialkatrészekkel. Ha ezeket nem alkoholtűrő anyagból gyártották, az újfajta üzemanyagtól néhány hónap alatt megnyúlnak és elveszítik tömítőképességüket, más esetekben megkeményednek, rideggé válnak és eltörnek. Mindkét esetben szivárgás keletkezik az üzemanyagrendszerben, ami szintén a fenti műszaki hibákat okozhatja. Járulékos hátrány az alkohol benzinétől eltérő párolgási tulajdonsága, amely miatt téli hidegben nehezebben indul az autó, amely nem alkalmas az E10-es 95-ös oktánszámú üzemanyagra.

Miért jó az E10?

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!