Cseh pisztolyokra cserélik a váci rendőrök fegyvereit

Szerencsére ritkán kell használniuk a váci rendőröknek a fegyverüket, de jó hír, hogy a már évtizedek óta őket szolgáló pisztolyok helyett korszerűbbeket kapnak hamarosan. Gyakorlatilag nem csak ők, hanem minden egyenruhás kollégájuk – jelentették be. Évtizedek óta nem volt ilyen átfogó jelentőségű és méretű változtatás a testületnél, az oldalfegyverek lecserélése szinte az egész hivatásos állományt érinti.

Heteken belül megkezdődik a kiszolgált kézifegyver-arzenál begyűjtése, helyettük modern CZ pisztolyokat rendszeresítenek. Szakszerű és biztonságos kezelésük érdekében a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ (ROKK) január 20-án bemutatta az új fegyvereket, és megkezdte az állomány új típusra való felkészítéséért felelős lőkiképzők oktatását.  Erről a Zsaru magazin készített terjedelmes beszámolót.

– Az oktatást a megfelelő összpontosítás érdekében kis létszámú, egyenként tízfős csoportoknak tartjuk – mondta Gér András Kornél őrnagy, a ROKK lőkiképzési és lőtér-üzemeltetési alosztályának megbízott vezetője a lapnak. – Az átképző lőkiképzési foglalkozásra minden megyei rendőr-főkapitányság vagy a velük azonos jogállású szervezeti egység – például a Készenléti Rendőrség, a Repülőtéri Rendőr Igazgatóság, a Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ – lőkiképzői közül 2-2 főt delegáltak. A ROKK által tartott foglalkozásokat teljesítő lőkiképzők a saját szervezeti egységük állományának átképzését fogják végrehajtani.

Az elméleti ismertetés, az oktatóvideó megtekintése és tantermi, úgynevezett lőszer nélküli „szárazgyakorlás”, azaz tárazás, fesztelenítés, tüzelésre kész állapotba felhúzás gyakorlása után a lőtéren lehetőséget adnak az éles kipróbálásra is. Amikor a jelenlegi palettát leváltó pisztolyról beszélünk, helyesen két fegyverről kell szót ejtenünk. Ez a cseh gyártmányú CZ P-07 és CZ P-09 jelzésű modellekről, amik méretben és az ebből adódó sajátosságokban térnek el egymástól.

A gyártó vállalta, hogy a magyar rendőrség részére elkészít és értékesít 38 ezer pisztolyt, figyelembe véve a megrendelő igényeit. A XXI. századi igényeknek megfelelő, korszerű, félautomata maroklőfegyverekre volt szükség, amelyek – akárcsak elődei az elmúlt évtizedekben – jól kiszolgálják az általános munkát. A rendőrség olyan pisztolyt keresett, ami igazodik az ország négy évszakos klímájához és az ennek megfelelő ruházkodáshoz. Kesztyűben, illetve egyes feladatellátások sajátosságainak eleget téve taktikai kesztyűben is működtethető legyen.

– Ezt az elsütőbillentyűt védő, látványosan túlméretezett sátorvas teszi lehetővé, ide könnyedén befér a kollégák kesztyűbe bújtatott ujja is – folytatta az őrnagy. – Az elvárások között szerepelt, hogy a fegyver egyaránt alkalmas legyen jobb- és balkezes használatra. Ezt szolgálja a szán mindkét oldalán elhelyezett, tehát bármely kézzel könnyen, biztonságosan, fogásváltás nélkül kezelhető, a véletlen elsülést megakadályozó mechanikus forgóbiztosító. Míg a fegyver komfortos viselésére az egyéni igénynek megfelelő, oldalra rögzíthető tok hivatott. A magyarországi forgalmazó a fegyverekkel együtt többféle tok szállítását is teljesíti, tekintettel az eltérő szolgálati profilokra.

A közterületen szolgálatot teljesítő állomány részére egy nagyobb, a fegyver elvételét kétszeres védelemmel megakadályozó, olasz gyártmányú King Cobra pisztolytokot rendszeresítenek dupla tártartóval. A bűnügyi vonalon dolgozók egy valamivel diszkrétebb, a test vonalát jobban követő, védőkengyel nélküli, kisebb, így a ruházattal könnyebben elfedhető King Cobra pisztolytokot és szimpla tártartót kapnak.

A „pőre”, kiegészítők nélküli CZ P-09 208 milliméter hosszú, 148 mm magas és 37,5 mm széles, üresen 776, töltve 860 gramm, kisebb testvére, a CZ P-07 ezeknél a fizikai jellemzőknél valamivel szerényebb – ismertette a fegyvert Buga László őrnagy, lőkiképző. – Külseje üvegszállal erősített kompozitanyagból készült, acél és műanyag alkatrészek vannak benne. A markolaton a fogást könnyítő, érdesített bevonat található a biztonságos tartás végett. A gyártó gondoskodott arról, hogy a különböző tenyérméretű felhasználók egyformán komfortosan foghassák meg a pisztolyt. Ezért a markolat hátsó toldatát három méretben készítette el, így igény szerint kialakítható az optimális vastagság, a markolat nem lesz sem túl karcsú, sem átfoghatatlanul nagy.

A kompozitanyag és az ergonomikus kialakítás eleget tesz annak a kettős elvárásnak, amit a fegyver viselése és használata generál. A korábbi, acélból készített maroklőfegyverek egy 12 órás szolgálat során érezhető terhelést jelentettek, egész egyszerűen túl súlyosak voltak. A következő generációs, alumíniumtokos pisztolyok veszítettek súlyukból, de volt egy hátrányos tulajdonságuk. A súlyvesztés miatt a fegyvernek nem volt tömege, ami elnyelte volna a lövési energiát, így egy lőgyakorlatot követően a kézfejre átadott visszarúgási energiák másnapra sokaknál fájdalmas nyomok formájában jelentkeztek. A CZ ideálisnak mondható töltötten is elfogadható önsúllyal, amit használatánál a kialakítása ellensúlyoz.

A CZ-GYÁR

A CZ, azaz a Ceská Zbrojovka jelentős hagyományokkal bíró fegyvergyártó vállalat, a cseh ipar egyik büszkesége. A korábban traktorokat, autókat, motorkerékpárokat készítő cég 1936-ben kezdett lőfegyvergyártásba a Brno melletti Uhersky Brod városában. A gyár nevéhez fűződik a Bren géppuska elődjének tekintett ZB vz. 26 golyószóró, a vz. 58 gépkarabély, mint a világhódító AK–47 konkurenciája, az Uzi-előd vz. 23 és a szintén kompakt méretű Scorpion géppisztoly megalkotása. Az újkori áttörést a Koucky testvérek, Josef és Frantisek által tervezett CZ 75-ös hozta, ez a pisztoly az alapja a CZ P-07-nek és P-09-nek. ♦