Csőre Gábor nem lesz a színház művészeti vezetője

Visszalépett a váci színház művészeti vezetői posztjáról Csőre Gábor, ezt egy udvarias hangvételű levélben közölte az intézmény vezetésével átmenetileg megbízott Varga Katalin igazgatóval. Igaz, nem is tehetett volna túl sokat, hiszen a színházak a vírusjárvány miatt teljesen leálltak, s mire várhatóan újraindulnak, addigra az igazgatói posztra kiírt pályázat alapján valószínűleg már meg is találják az új vezetőt, aki nyilván kialakítja majd saját stábját. Hogy ebben Csőre Gábornak lett volna helye, az már soha nem derül ki.

„Kedves Váciak! Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a Váci Dunakanyar Színház művészeti vezetői feladatkörében támogatásukról biztosítottak. Gondterhes időszakban történt mindez, mivel a járvány megfékezése érdekében a színházak is bezárásra kényszerültek, szomorúságunkra ez az évad félbemaradt és a következő sorsa sem látható még tisztán.

A kulturális élet szereplői maguk is bizonytalanok, hogy milyen területeken és hogyan fognak tudni helytállni vagy sajnos sok esetben egyáltalán fennmaradni. Világos számomra az is, hogy ebben a helyzetben – figyelembe véve a már most is érezhető és várhatóan még növekvő gazdasági hátrányokat – a prioritások átrendeződnek és mindannyiunknak több fronton is áldozatokat kell hoznunk.

Ennélfogva nagyon köszönöm ezt a bizalmat, de úgy érzem, hogy a közös beszélgetéseink során a színház jövőjével kapcsolatban megfogalmazottakat abban a formában, ahogyan én gondoltam és terveztem, jelen körülmények között felelősségteljesen és eredményesen nem tudom ellátni.

Megtisztelő bizalmukat köszönöm és sok erőt kívánok az elkövetkező napokra. Szeretettel: Csőre Gábor” – írta levelében, amelyet a városháza hozott nyilvánosságra.

Varga Katalin ehhez hozzáfűzte:  Csőre Gábor indokait el kell fogadnunk, ugyanakkor sajnálja, hogy a jelenlegi helyzet nem teszi lehetővé az együtt megfogalmazott célok közös megvalósítását. „Látjuk, hogy az élet megannyi területéhez hasonlóan a magyar színházi élet és a társművészetek közeljövőjét is erősen érinti a bizonytalanság, a tervezhetetlenség. A művész úr érzéseit, szándékait és érveit elfogadva kívánunk neki nagyon sok és minél hamarabb megtapasztalható sikert.”

A színházban jelenleg csaknem teljesen leállt az élet. Az intézmény műszaki ügyelete megoldott, a próbák szünetelnek, az alkalmazottak kényszerszabadságon vannak, de akinél az ellátott szervezési, adminisztrátori feladat határideje megköveteli, otthonról dolgozik.

A színház még a vírusjárvány előtt került nehéz helyzetbe, amikor alapító igazgatója, Kis Domonkos Márk az intézménynél egy városházi ellenőrzés során feltárt szabálytalanságok elindította folyamat végén februárban közös megegyezéssel távozott Vácról. Az igazgatói poszt betöltésére a városháza pályázatot ír ki, s egyben jelezte, hogy a színházat a kormánnyal közösen szeretnék a jövőben működtetni. Ez azt jelenti, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumának megkerülhetetlen beleszólása lehet az igazgató kinevezésébe.

Kis Domonkos Márk jelenleg a Déryné Művészeti Nonprofit Kft. igazgatója. ♦