Elhunyt Székely Éva úszó, a Nemzet Sportolója

Kilencvenkét éves korában elhunyt Székely Éva, olimpiai bajnok úszó, a Nemzet Sportolója. Halálhíréről a Magyar Úszó Szövetség tájékoztatta szombaton az MTI-t. Székely Éva életútja kapcsolódik Váchoz is, hiszen lánya, az ugyancsak kiváló sportoló, Gyarmati Andrea úszó volt az első felesége az olimpiai bajnok Hesz Mihálynak, aki városunknak szerzett dicsőséget a kajaksportban.

Székely Éva pályafutása csúcsára 1952-ben, a Helsinkiben rendezett ötkarikás játékokon ért fel: a finn fővárosban úgy nyert aranyérmet a 200 méteres mellúszásban, hogy a világon első nőként pillangózta végig a távot. Olimpiai rekorddal győzött, és csaknem három másodperccel előzte meg az ezüstérmes Novák Évát.

Ugyanebben a számban négy év múlva, Melbourne-ben ezüstérmes lett. (képünkön: Székely Éva és lánya, Gyarmati Andrea)