Koronavírus: egy osztrák síparadicsom volt a gócpont

Fél Európát egy osztrák síterep szállodáiból kiinduló víruskaraván fertőzte meg. Egy tiroli kis falu, Ischgl ugyanis a járvány kitörésekor tele volt síelőkkel, akik önfeledten szórakoztak, sportoltak, s nem is gyanították, hogy közülük sokan megfertőződnek a koronavírussal. Úgy keltek útra a pihenés végén, hogy akaratuk ellenére széthordták a betegséget. Voltak síelők, akik Magyarországon keresztül utaztak haza.

A Die Welt online változata komoly kutatómunkába kezdett és az Ischglben tartózkodó vendégek mobiltelefonos cellainformációi alapján megtudta, hogyan hordták szét a vírust az ott síelők. Így tehát már egyértelmű, hogy Ischgl a koronavírus csomópontja Európában. A mobiltelefon-adatok elemzése azt mutatja, hogy az ott turistáskodó, potenciálisan fertőzött emberek hordozták a vírust.

Amikor ez kiderült, a szezon március 14-én véget ért, azonnal bezártak a sípályák és a hotelek. Az előző este ugyanis a Robert Koch Intézet kockázatos területnek minősítette Tirolt. De mindez későn jött. A téli sportközpont már régen a koronavírus csomópontja volt. Sok vendég már továbbadta a fertőzést a sífelvonókban és a bárokban.

Egy, mérésekkel és tanácsadással foglalkozó vállalat elemzése, amely kizárólag a Die Welt számára áll rendelkezésre, megmutatja, hogy a potenciálisan fertőzött emberek hol utaztak január 1. és március 14. között. Ezért Németország a leginkább érintett ország. Nagy-Britannia és Spanyolország szintén azon országok közé tartozik, amelyekbe az Ischgl vírust átvitték. De látható, hogy van egy útvonal, amely Bécsen át Budapest felé vezet.

A szakemberek által készített elemzések a népszerű mobilhálózati tesztek alapját is képezik. A Connect szakmagazin Ischgl-elemzéséhez 1000 embertől vett mintát.

„Értékeléseink segítségével láthatjuk, merre utaztak az emberek Ischglben tartózkodásukat követően, és ahol lehetséges volt, vizsgáltuk a kapcsolatokat is” – mondta Hakan Ekmen, a cég telekommunikációs részlegének vezetője.

Arra jutottak, hogy Németországban az Ischgl-ből érkező síelők elsősorban Berlinben, Hamburgban, Kölnben, Frankfurtban és Münchenben élnek. Spanyolországban elsősorban az északi és a Földközi-tenger partján lévő településekre utaztak. Különösen Barcelona és Valencia között sok adatpontot lehetett rögzíteni.

A brit turisták viszont Londonba, Birminghambe és Manchesterbe utaztak. A skandináv országokat is érinti az Ischglből való visszatérés. Az elemzés a legnagyobb utazási sűrűséget mutatja Ausztriában, Svájcban, Strasbourg régióban, valamint Münchenben és Stuttgartban. A Skandinávia fő érkezési helyei Oslo, Helsinki környéke és Örebro voltak. ♦