Váci köz-tér: meddig tart a türelem a bérlakás fronton?

Az önkormányzat soha senkit nem fog kilakoltatni, de ha valakinek lejár a bérleti szerződése, a törvény értelmében önként el kell hagynia a lakást – mondta korábban lapunknak Fehér Zsolt, az emberi kapcsolatok bizottságának elnöke. Márpedig a közeljövőben szinte biztosan lesznek olyan lakók, akiknek ki kell költözniük a városi bérlakásukból. A képviselőtestület ugyanis bekeményített: akikről kiderül, hogy szociálisan nem rászorulók, vagy bár jövedelmükből telne rá, még sem fizetik a bérleti és közüzemi díjakat, azok számíthatnak rá, hogy felmondják a bérleti szerződésüket, vagy ha az éppen lejár, nem hosszabbítják meg.

A város polgárai helyeslik a szigorítást – derült ki több, a közösségi oldalon olvasható véleményből. Az önkormányzat több mint négyszáz bérlakás felett gazdálkodik és nagyon hosszú az a lista, amelyen a kedvező döntésre várók adatai szerepelnek. A legtöbbjük megfelel minden feltételnek, csak éppen egy baj van: nincs üres lakás.

A szociális és piaci alapon kiadott bérlakások mellett van egy harmadik kategória, ebbe tartoznak a szükséglakások. Elvileg ezek arra lennének jók, hogy ha valaki váratlanul nehéz helyzetbe kerül és meg kell oldani a lakhatását, azt városi segítséggel egy átmeneti időre meg lehessen tenni. Ám az új képviselőtestület nem sokkal a választás után azzal szembesült, hogy több szükséglakásban illegális beköltözők vannak.

A város mindenképpen nehéz helyzetben van, hiszen a lakhatás alapvető emberi jog, és hiába bizonyítható, hogy valaki visszaél a szabályokkal, nehezen vehető rá, hogy hagyja el az önkormányzati lakását. Ráadásul, ha ennek során keményebb fellépésre kerülne sor, borítékolható, hogy azonnal politikai ügy kerekedne belőle, s a többséggel rendelkező frakció kapna hideget-meleget, elsősorban helyi ellenzéki oldalról. Ennek ellenére a józan ész azt diktálja, hogy rendet kell végre tenni e téren is, felvállalva a konfliktusokat, éppen azok érdekében, akik rászorulnak a segítségre.

Legutóbb a múlt héten ülésezett az illetékes bizottság. Bejelentették: néhány esetben csak három hónappal hosszabbították meg olyan lakásbérlők szerződését, akik nem voltak hajlandók a város ellenőreit beengedni az önkormányzati bérlakásba. Ha ezt az elkövetkező időszakban sem teszik meg, a bérleti szerződéseik megszűnhetnek.

Emlékeztetőül: 75 milliós az a hátralék, amelyet az önkormányzati lakások bérlői lakbérként, vagy közüzemi díjként nem fizettek be. Vannak olyanok, akik évek óta nem fizetnek és sok jogcím nélküli lakó is elfoglal olyan önkormányzati lakást, melyre szükség lenne, hogy a valóban rászoruló családok lakhatási problémáin segíteni tudjon a város. ♦