A Boronkay gimnazistája az országos verseny győztese

A Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma diákja, Nagy Márton nyerte az idei Bonus Intra Országos Történelemversenyt. A Tombor András által alapított Mathias Corvinus Collegium (MCC) jubileumi tizedik alkalommal szervezte meg a népszerű versenyt, magyarországi és határon túli diákok körében. A téma is egy évfordulóhoz kötődik, 75 éve ért véget a második világháború hazánkban, így a megmérettetés feladatai is a háború hazai és nemzetközi színterén zajló eseményekre épültek.

„Több mint 150 középiskolás diák regisztrált a történelemversenyre, akik közül tíz jutott tovább a döntőbe. A jelenlegi kijárási korlátozás kihívás elé állított bennünket, mert mindenképpen szerettük volna, hogy a versenyt méltóképpen zárjuk le. Igyekeztünk mi is rugalmasan reagálni a helyzetre, így az eredetileg személyes részvételt igénylő, vetélkedőből és prezentációból álló döntőt online bonyolítottuk le, amihez mind a zsűri, mind pedig a diákok zökkenőmentesen alkalmazkodtak” – mondta Tóth Ugyonka Krisztina, a Bonus Intra Országos Történelemverseny idei főszervezője.

A háromkörös megmérettetésen a középiskolásoknak egyénileg kellett helytállniuk: az első fordulóban egy tízkörös online történelmi tesztet oldottak meg, míg a második fordulóba továbbjutók a témához kapcsolódóan előre megadott témakörökből választva írtak esszét – írja a a mandiner.hu portál.

A verseny döntője ezúttal rendhagyó módon online valósult meg április 5-én.

A diákok teljesítményét háromtagú, szakértőkből álló zsűri – Babucs Zoltán, hadtörténész, a Magyarságkutató Intézet Történeti Kutatóközpont ügyvivő szakértője és a Magyar Hírlap lapszerkesztője; Csobán Pál, a Gödöllői Református Líceum Gimnázium történelemtanára; György Sándor, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának tudományos kutatója – értékelte.

A Bonus Intra Országos Történelemverseny első helyezett Nagy Márton, Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma diákja lett. A döntő valamennyi résztvevője értékes nyereményekben részesült: az első három helyezett automatikusan felvételt nyert az MCC Középiskolás Programjába, míg a győztes az MCC junior képzésében is folytathatja tanulmányait az érettségit követően. A szervezők további értékes ajándékokat – fesztiváljegyeket, könyv- és tárgynyereményeket, színház- és múzeumjegyeket – juttatnak el a döntőben részt vett diákoknak.

Márton tavaly novemberben részt vett az ELTE pályaválasztási fesztiválján, s akkor azt mondta: „Az eddigi középiskolai tanulmányaim során főleg informatikával foglalkoztam – nyertem is egy OKTV-t –, de idén rájöttem, hogy nem igazán szeretek programozni. Sokkal inkább szeretnék humán területen tanulni, ezért úgy gondolom, a gazdasági szakok, főleg a nemzetközi gazdálkodás nekem megfelelő lenne. Abban reménykedek, hogy az egyetem foglalkozik a tehetséggondozással, a kutatómunkával, például a TDK-ra való felkészítéssel. Másfelől abban is bízok, hogy egy piacképes tudást és megfelelő elhelyezkedési lehetőséget kapok az itt megszerzett tudás által.”

A 12/A osztályos diákkal as iskolai újság március közepén interjút készített. Ebből kiderül, hogy Marci első lett a Rock/Politik nevű pályázaton, amelyet a PPKE Politológia Tanszéke írt ki. Ennek az volt a lényege, hogy egy kortárs zenemű politikával való kapcsolatát kellett elemezni.

„Nem mást választottam, mint az Ismerős Arcok Nélküled című számát, hiszen ez az elmúlt években számos sporteseményen elterjedt, kvázi a nemzeti összetartás jelképe, indulója lett. Ebből fakadóan kezdtem el elemezni a dal politikai konnotációját, először irodalmi, majd politológiai eszközökkel. Konklúzióként arra jutottam, hogy ha egy politikai oldal kisajátít egy zeneszámot – legyen az bármilyen jelentésű –, az a nemzet megosztásához vezet. A sors iróniája, hogy pont azon a napon adtam be a pályázatom, amikor a Puskás Ferenc Stadion avatóünnepsége volt. A műsor részeként az általam választott számot adták elő, és ez végül egyfajta társadalmi vitát generált – így a valóságban is hamar igazolást nyert a felvetésem.”

Marci sokoldalúságát mutatja, hogy nulladikos korában részt vett a Mondd el a véleményed! pályázaton. Ezen az iskolai zaklatásról írt egy dolgozatot, amivel országos 2. helyezett lett. A múlt tanévben pedig szintén ezt a helyezést érte el az MTA által kiírt Egy napom 2068-ban, jövőkutatással kapcsolatos esszépályázaton, ahol egy disztópikus világképet vázolt fel.

Gratulálunk Marcinak és reméljük, még hallunk felőle! ♦