Bár az április 10-én kihirdetett kormányrendelet felsorolja a közös fenntartásra kiválasztott színházak között a vácit is, most úgy tűnik, még sem jön létre a megállapodás a szakminisztériummal. A városháza friss közleménye szerint elfogadhatatlan feltételek szerepelnek a szerződéstervezetben, s ezek nagy mértékben csorbítanák a helyi akarat érvényesítését. A megállapodást május 10-ig kellene aláírni.
Jelenleg az intézményt dr. Varga Katalin irányítja megbízottként, ám a vírusjárvány miatt gyakorlatilag szünetel a tevékenységük. A kormánnyal közös működtetésre az új képviselőtestület tett javaslatot, miután Kis Domonkos Márk alapító igazgató közös megegyezéssel távozott posztjáról. A kormánydöntés szerint 2024 végéig az állam anyagilag is támogatná a váci színházat.
A megállapodást a városi önkormányzatnak és az Emberi Erőforrások Minisztériumának kellene aláírnia. Budapesten egy korrekt egyezség született és ez reményt adott ara, hogy Vácnak is elfogadható feltételeket kínál a tárca. Azonban a városháza most azt közölte, hogy a törvényi feltételeken a város számára kifejezetten hátrányosan módosítottak, és a szakminisztérium által megküldött, a közös működtetés részletes feltételeit tartalmazó együttműködési megállapodás is olyan korlátozó feltételeket szab, melyek elfogadása esetén az önkormányzat az őt megillető alapvető jogkörökről kényszerülne lemondani. „Ezen diktátumok elfogadása esetén városunk lényegében átadná az államnak a színház irányítására vonatkozó legfontosabb döntéseket” – közölték.
Nem lesz többé felelőtlen pénzköltés
Hozzáteszik: „Vác színháza a márciusi igazgatóváltásig sok szabálytalansággal működött, ezeket az új önkormányzat felállásáig sorra elnézték az illetékesek. Többször nem fordulhat elő ebben a városban, hogy egy igazgató tízmilliós nagyságrendben kössön saját magával, hozzátartozóival – vagy ezek cégeivel – szerződéseket. A váci közpénzek felelőtlen költése ellen önkormányzatunk mindent megtesz, ám a városi befolyás gyengítése esetén ezek feltárására és megakadályozására a színház esetében sem rendelkeznénk a kellő eszközökkel”.

Időközben Kis Domonkos Márk a Nemzeti Színház által létrehozott Déryné program igazgatója lett. A váci intézmény művészeti vezetői posztjára meghívott Csőre Gábor pedig, bár először elfogadta a megbízást, két hét múlva udvarias levélben hátrált ki az együttműködésből.
„Fenntartói felelősségünk a színház működését a helyi közönség igényeihez és kulturális, művelődési ambícióihoz szabni, amelyhez nem állami beleszólás, hanem helyismeret, lokálpatrióta elkötelezettség és helyi felelősségvállalás szükséges” – írja a városháza.
A mostani darab címe: Ki nevet a végén?
Hamarosan a remények szerint újraindulhat a színházi élet is, akkorra szerencsés lenne rendbe tenni a váci intézmény körüli dolgokat. Az előadások nagy része korábban telt ház előtt ment, a váci színházkedvelő közönség már nagyon várja, hogy ismét felgördüljön a függöny.
A zárt ajtók mögött most folyó darab címe egyelőre akár ez is lehetne: Ki nevet a végén? ♦