kozponti gyogyszertar banner 728x90 (1)

Koronavírus: tanácsok és egy új szolgáltatás a Kedvenctől

hirdetés
dunaelektro banner (1400 x 230 képpont)

A koronavírus elleni védekezés miatt javasolt otthon maradás elősegítése érdekében a Kedvenc Állategészségügyi Központ – a szokásos nyitva tartás mellett – szeretne segítséget nyújtani a gazdiknak az állatgyógyszerek beszerzésében. Ehhez elegendő a 06-20/313-0012-es patikai telefonszámukon leadni a rendelést, és a rendelő munkatársa kiszállítja a kért termékeket a megadott címre. A Vác, Vácrátót, Váchartyán, Csörög, Sződ, Sződliget, Göd, Verőce, Kismaros, Katalinpuszta, Szendehely, Kosd, Rád, Penc településekre kérhető házhoz szállító szolgáltatás díja értéktől, mennyiségtől függetlenül egységesen 500 forint.

Dr. Balogh Béla, az egészségügyi központ tulajdonos-vezetője ezúttal értelemszerűen a mindannyiunkat érintő járványhelyzettel kapcsolatban felmerülő kérdések kapcsán adott tájékoztatást, az információk a Magyar Állatorvosi Kamarának a témában kiadott tájékoztatóin, és a Kisállatorvosok Világszövetségének (WASVA) ajánlásán alapulnak.

– Sokan megfogalmazták a kérdést, mekkora kockázatot jelentenek a háziállatok a fertőzés emberről emberre való átvitelében. Nos, a mai tudományos ismereteink és a tények alapján a hazánkban leggyakrabban háziállatként tartott állatfajok – a kutyák és a macskák – nem terjesztik aktív módon a COVID-19 kórokozót. Igaz, hogy a COVID-19 mutáció állatokban alakult ki, azonban nem egy olyan, klasszikus, állatról emberre terjedő fertőző betegségről – zoonózisról – van szó, mint pl. a veszettség vagy a lépfene. Az emberi megbetegedések nem a háziállatainktól származnak és fordítva is igaz: a mai ismeretek szerint az emberi megbetegedést kiváltó vírus nem betegíti meg a háziállatainkat. A vizsgálati eredmények alapján kimondható, hogy a humán megbetegedések terjedésében az emberek egymás közötti közvetlen érintkezése, a cseppfertőzés (köhögés, tüsszögés) a legfőbb tényező – hívta fel a figyelmet az állatorvos szakember.

Dr. Balogh Béla kiemelte: háziállatainkban (sertés, szarvasmarha, kutya, macska) is okoznak különböző koronavírus fajok megbetegedéseket – hasmenést, légúti tüneteket – ezek azonban nem terjednek át az emberre, nem jelentenek semmiféle humán egészségügyi kockázatot.

Egy olvasónk a csak kis területen (pl. kutyafuttatóban) megoldható kutyasétáltatással kapcsolatos elővigyázatosság lehetőségeiről érdeklődött.

Ezzel kapcsolatban a Kedvenc vezetője kiemelte, hogy ilyen esetekben is az emberek közötti kontaktus, a gazdik egymás közötti érintkezése jelenthet veszélyt, tehát óva intett mindenkit a kézfogástól, egymás kutyáinak simogatásától.

– Ami a cipőnek, egyéb ruhadaraboknak, a kutyusok mancsainak sétáltatás utáni fertőtlenítését illeti, ezzel kapcsolatban fokozottan indokolt most a szokásos tisztasági szabályok betartása, így az alapos kézmosás, illetve kedvenceink esetleg besározódott mancsainak letörlése – javasolta.

Értelemszerűen felmerül a kérdés, hogyan tudja megoldani egy otthoni karanténba (lakásba) kényszerült ember a kutyája sétáltatását.

– Ebben az esetben szükség van segítőre – aki pl. a vásárlást is el tudja intézni az illetőnek. Az ideális megoldás az, ha a karantén idejére a segítő magához tudja fogadni az állatot. Célszerű előre inkább kettő, mint egy ilyen ismerőst keresni, hogy az esetleges kórházi kezelés estére is maradjon megoldásunk. Fő szabály, hogy a potenciálisan fertőzött személytől a lehető legnagyobb távolságot kell tartani, mindenféle személyes kontaktust (kézfogás, ölelkezés, puszi, stb.) szigorúan kerülni kell, maszkot és kesztyűt kell viselni az állat átvételekor és a visszavitelkor, utána pedig alapos kézmosás és kézfertőtlenítés javasolt. Amennyiben ilyen segítőt nem sikerül találni, akkor sajnos átmenetileg menhelyre kell a kutyát bízni. A NOÉ Állatotthon Alapítvány facebook oldalán részletesebben is ír az egyéb lehetőségekről és teendőkről – mondta Dr. Balogh Béla.

Végezetül az állatorvosi rendelő felkeresésével kapcsolatban hívta fel a figyelmet az elővigyázatosság néhány fő szabályára, kiemelve, hogy ezen rendelőkre és az állatgyógyászati készítményeket forgalmazó helyekre nem vonatkoznak a kormány által meghozott nyitvatartási korlátozások, az állatok gyógyítása zavartalanul folytatódhat a szükséges óvintézkedések betartása mellett.

– Az esedékes védőoltásokat a COVID-19 járvány alatt is meg kell kapniuk kedvenceinknek, de egyéb betegségek is jelentkezhetnek, amelyekkel muszáj állatorvoshoz fordulni. Az emberekkel való érintkezésre azonban itt is figyelni kell. A váróban tartsanak egymás között legalább 1 méter távolságot – ha ez nem oldható meg, inkább a szabadban várakozzanak! Előnyös előre időpontot kérni, hogy lerövidítsük a várakozási időt. Javasolt a váróban és a kezelés alatt maszkot viselni, a rendelőbe való belépéskor használjuk a kézfertőtlenítőt!

Aki lázas, légzőszervi panaszai vannak (köhög, náthás), ne vigye a védőoltásra a kutyáját, kérjen meg arra más, egészséges személyt! Aki az emberi koronavírusos járvány szempontjából veszélyeztetettnek minősül (például 14 napon belül fertőzött környezetben tartózkodott, vagy a kormány által a járvány miatt ideiglenesen beutazási tilalmi listán megnevezett országban járt), ne saját maga vigye állatorvoshoz a kutyáját, kérjen meg arra más, fertőzött környezettel kapcsolatba nem hozható egészséges rokont, ismerőst!

A mai ismeretek szerint az emberek járványos koronavírusos megbetegedése elsősorban az idős korosztályokba tartozók körében okozhat súlyos megbetegedést, ezért azt javasoljuk, hogy a járvány lezajlásáig az idősebb állattartók – kerülve a saját fertőződésük lehetőségét – ne vigyék a védőoltásra a kutyájukat, kérjenek meg arra helyettesítőt – emelte ki a szakember, zárszóként felhívva a figyelmet, hogy honlapjukon, Facebook oldalukon rendszeresen frissítik a járványhelyzettel kapcsolatos újabb tudnivalókat. ♦