Szalay Ákos okleveles építőmérnök, a FŐMTERV Zrt. közmű főmérnöke, fotográfus, a Szent Sír Lovagrend váci vezetője. Keresi a rendhagyó válaszokat, fontosnak tartja a maszk mögé rejtett arcok esetében is a szemkontaktust és várja a személyes találkozások idejét. Egy újabb beszámoló az önkéntes karanténvilágból.
„Noha – Istennek hála – nem éltem meg háborút, mégis úgy vélem, ez a járvány hasonlatos hozzá, csak nem látjuk az ellenfelet. Szükséges a fegyelem, az együttműködés, szükségesek védőeszközök, napi rutinok. Jó ilyenkor mások véleményét meghallgatni, mit gondol ebben a helyzetben mondjuk egykori tanárom, Jelenits atya. Újra kell tanulnunk elfeledett szavakat és a mögöttük rejlő tartalmakat: alázat, áldozathozatal, bizalom, szenvedés és még folytathatnám. A megváltozott helyzet rugalmas hozzáállást követel munkaadótól, dolgozótól egyaránt” – fogalmazott a váci kálvária felújításáért és a váci út menti keresztek kutatásáért 2018-ban Migazzi-díjat kapott mérnök, fotográfus, helytörténész.
Mint mondta, munkahelye maximálisan elkötelezett a „maradj otthon” jelszó mellett, a tervezés területén ez különösebb nehézség nélkül megoldható. Személy szerint úgy dolgozik Vácott, mintha a budai irodában ülne a gépénél. Tájékoztatása szerint náluk rövid idő alatt mintegy 150 mérnök állt át otthoni munkára, tanulják a virtuális csapatmunkát, ő maga sok pozitív élményt szerzett, ezzel együtt mégis hiányolja a személyes találkozások légkörét.
„Fotográfusként foglalkoztat, hogyan jelenik meg a fényképeken a járvány, milyen képeket látnak majd utódaink rólunk, milyenek vagyunk, voltunk ebben a helyzetben? Mivel alapvetően otthon vagyok, ezért főként a világhálóról tudok képeket gyűjteni. Egyik kedvenc fotográfusom, Lőrinczy György mondta: a fotós kérdéseket tesz fel, a rendhagyó válaszoknak örül és exponál. Meglepően sok képen én is rendhagyó, nem várt válaszokat kaptam. Az egyik, hogy bár arcunkat maszk fedi, kesztyűs kézzel járunk, a szemkontaktus azonban megmaradt. Sőt felértékelődött! Az egymás szemébe nézés értékét át kell menteni békeidőbe is” – számolt be Szalay Ákos egy másik fontos „munkájának” hozadékáról.
A Szent Sír Lovagrend váci vezetőjeként kiemelte, hogy mivel a Szent Lázár lovagokkal együtt immár húsz éve végzett keresztúti alkalmat most nem tudták megtartani, ezért készítettek egy virtuális keresztutat, felhasználva a stációképek részleteit láttató saját fotóit, illetve Bea Istvánnak a korábbi években készített tudósító fényképeit.
„Mária keresztútját a Barátok templomában vettük fel Virágvasárnap. Mindössze négyen voltunk ott, tisztes távolságban egymástól: Tömördi Viktor ferences atya, dr. Bednarik Anasztázia, Varga Attila és én a jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend részéről. A felvétel – melyet neves orgonaművész társunk állított össze – Nagycsütörtökön felkerült az Váci Egyházmegye honlapjára. Húsvétkor a miseközvetítések között kerestem a szentföldi lehetőségeket, vasárnap rátaláltam egy élő adásra a jeruzsálemi Szent Sír bazilikából. Ez is egy olyan élmény volt, melyet a járványhelyzet kényszerített ki. Várom a rendhagyó válaszokat, de főképp a mielőbbi feltámadást, mindennapi életünk megújuló feltámadását” – zárta szavait a mérnök, fotográfus. ♦