Gödi Samsung: kormányrendelettel megtámogatott tervek

A kormány az elmúlt pénteken különleges gazdasági övezetté nyilvánította a gödi Samsung gyárat és a hozzá tartozó terület egy részét, s a döntés alapján a kisvárostól elvonta a helyi iparűzési adó beszedésének jogát is. A lépést azzal indokolták, hogy a dél-koreai cég jelentős, több mint kétezer embert érintő munkahelybővítési programot fog végrehajtani, ehhez egyébként milliárdos állami támogatást is kapnak. Az ott elinduló beruházás, amely jelentős mennyiségű veszélyes anyag tárolásával is jár majd, Vácot is érinti.

A kormányrendelet tiltakozási hullámot váltott ki a településen, annál is inkább, mert a helyiek némi politikai büntetést is látni vélnek a döntés hátterében. Gödön ugyanis a tavalyi választáson ellenzéki polgármestert választottak, s ő azonnal tárgyalásokat kért a Samsung vezetőitől, elsősorban a veszélyes anyagok ügyében. Most az a vélekedés kapott lábra, hogy a különleges gazdasági övezetté nyilvánítás – amely ráadásul a veszélyhelyzet idejére kihirdetett rendeleti kormányzás alatt történt – egyfajta visszavágás a „piszkálódásért”.

A kormány döntött. Ezt Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi kormányinfón cáfolta. A gödi fejlesztésekkel kapcsolatban azt mondta, az a cél, hogy munkahelyteremtő beruházások jöjjenek létre. Ilyen a Samsung gyár bővítése, ami egy 4-500 milliárdos projekt. Gulyás szerint azonban kialakult egy olyan politikai helyzet, amiben a polgármester és az alpolgármester egymást súlyos politikai vádakkal illeti, de ez egy gazdaságvédelmi lépés, nem elvettek pénzt Gödtől, hanem igazságosabb gyakorlatot akarnak kialakítani, amikor az érintett településeknek részesülnie kell az iparűzési adóból – magyarázta a miniszter.

[irp posts=”42425″ name=”Kisebb tűz keletkezett a gödi Samsung-gyárban”]

Szavai szerint Göd is kap a beszedett adóból, de várható, hogy Sződ, Dunakeszi és más települések is pénzhez juthat a kormány döntése alapján. A múlt pénteki rendelet kizárólag a megyei önkormányzatot nevesíti, mint az iparűzési adó beszedésének jogosultját.

Gyári csatlakozás az M2-esre. A kormány most szerdán megjelent határozata szerint az állam a gödi ipari park területén 7,1 milliárd forinttal támogatja a közlekedési infrastruktúra fejlesztését. Ennek egy része a Samsung gyár és az M2-es kapcsolatának kialakítása, így várhatóan újabb építkezés kezdődik majd az autóúton. A terv része ugyanis az új gödi csomópont kialakítása, vagyis az M2-es autóút új félcsomópont létrehozása, új felüljáró építése az M2-es autóút felett, az  északi út megépítése, vagyis az M2-es autóút meglévő gödi csomópontja és az iparterület közötti közvetlen útkapcsolat kialakítása, a déli út megépítése, vagyis új közúti kapcsolat létesítése az új gödi csomópont és Göd város településközpontja között, kerékpáros kapcsolatok kialakításával.

[irp posts=”20068″ name=”Akkumulátorokat gyárt majd gödi gyárában a Samsung”]

A szennyvizet a váci telepre vezetik. Kap pénzt még a beruházás energetikai fejlesztésekre is, a vízközmű hálózatot pedig 11,9 milliárdból fejlesztik a következő két évben. Ebben többek között szerepel a Fővárosi Vízművektől történő vízátvételhez szükséges infrastruktúra kiépítése, vízkezelő technológia kialakítása, ipari vízvezeték építése is. Az ott keletkező  ipari szennyvizek teljes körű tisztítása, valamint a gödi ipari park és a váci szennyvíztelep közötti ipari szennyvízvezeték kiépítése.

Vácott a szennyvíztelepen jelenleg uniós támogatással egy nagy beruházás folyik, amelynek végén jelentősen nő a telep kapacitása és a tisztítás hatékonysága. Már a tervek kidolgozásakor szempont volt a Samsung gödi gyárának megnövekedett szennyvízkibocsátása is.

Ám a dologban vannak tisztázatlan kérdések, amelyek a veszélyes hulladékokat érintik. Bár a Samsung környezeti hatástanulmánya igyekszik megnyugtató válaszokat adni az aggodalmakra, azzal, hogy a helyieket gyakorlatilag csaknem teljesen kizárták a tájékoztatásból és a véleményezésből, a szakmai térről a politika síkjára csúszott át az egész ügy.

[irp posts=”34435″ name=”Tűzveszélyes anyagot szállítanak majd az M2-esen?”]

Vizsgálódik az Európai Bizottság. Bonyolítja a helyzetet, hogy tavaly októberben hivatalosan is bejelentették, hogy az Európai Bizottság részletes vizsgálatot indít annak megállapítására, hogy összhangban áll-e a regionális állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokkal Magyarországnak az a terve, amely szerint 108 millió euró összegű állami támogatást nyújt a Samsung SDI Magyarország Zrt. számára a vállalat gödi akkumulátorcella-gyártó üzemének bővítéséhez – közölte az uniós bizottság. A tájékoztatás szerint a Samsung SDI mintegy 1,2 milliárd eurót fordít arra, hogy meglévő gödi üzemében bővítse az elektromos járművekben használt lítium-ion akkumulátorcellák és akkumulátortelepek előállítási kapacitását.

A gödi az első különleges gazdasági övezet az országban. A kormány arról beszél, hogy újabbakat is ki fognak majd alakítani. ♦