Mindennapjaink jelenségévé vált az a fajta úgynevezett „trükkös” bűnelkövetési módszer, amely főként az egyedül élő időskorúakat érinti. Időnként álrendőrök is megjelennek – hívtuk fel a figyelmet. Ám most kiderült: a szám nélküli rendőrjelvény akár lehet hivatalos, de tény, használják az álrendőrök is. Az interneten könnyen beszerezhető.
Igen gyakori a trükkös csalások esetében, hogy az elkövetők különféle szolgáltatók munkatársainak vagy hivatalos személynek adják ki magukat és hihetőnek tűnő magyarázatokkal, kérésekkel (ELMŰ, vízóra leolvasás, gázóra leolvasás, stb.) próbálnak a sértett bizalmába férkőzni, bejutni a lakásba vagy pénzváltás ürügyén nagyobb összegű készpénzt kérni. Két hete írtuk meg, hogy Vácott védőruhába öltözött emberek kopogtattak be lakásokba azzal az ürüggyel, hogy az önkormányzat kötelező fertőtlenítést rendelt el, amelyért ráadásul pénzt kértek.
Az elkövetők attól sem riadnak vissza, hogy rendőrnek adják ki magukat, és a hivatalos jelleget színlelve férkőzzenek be a sértett bizalmába, otthonába.
Megtévesztésként hamis igazolványt, vagy igazolványtokot mutatnak fel. Jellemzően nem a jól ismert egyenruhában, hanem úgymond civil, polgári öltözetben jelennek meg.
Polgárőrök is használják a jelvényt
Nagyon fontos! A rendőrség hivatásos állományú tagja, akár egyenruhás, akár polgári öltözetben végzi munkáját, szolgálati igazolványának felmutatásával tudja magát igazolni! Az igazolványtokban egy plasztik kártya található, melyen a rendőr fényképe, neve és rendfokozata látható.

A fényképes igazolvány mellett található egy szolgálati jelvény, melyen egy 5 számjegyből álló, úgynevezett jelvényszám van feltüntetve. A jelvényszám, mindig egy adott rendőrhöz tartozik, ez alapján bármikor beazonosítható. Amennyiben a jelvényszám helyén a POLICE feliratot olvassa, akkor könnyen lehet, hogy csalóval áll szemben!
Azért a feltételes mód, mert többen is megkeresték a Váci Naplót és jelezték: szám nélküli rendőrjelvényt munkájuk során a polgárőrök és olyan polgári alkalmazottak is használnak, akik bevetéseken vesznek részt. Ők ezt azért teszik, hogy egy zavaros helyzetben mindenki számára egyértelmű legyen, ki, hova tartozik.
A rendőrség közleménye szerint ön bármikor kérheti a rendőrt, hogy nevét és jelvényszámát adja meg, ezáltal a már jól ismert segélyhívó számokon, a 107-es és 112-es vonalon tudja azt ellenőrizni, hogy valóban hivatásos állományú rendőrrel áll-e szemben! ♦