Néhány országban már elkezdtek lazítani a szigorú a vírussal kapcsolatos közösségi szabályokon, részlegesen megnyitották az iskolákat, s néhány bolt is újra várja a vevőket. Vác szomszédságában, Sződligeten április 15-től legfeljebb öt fős óvodai csoportokban helyezik el azoknak a szülőknek a gyermekeit, akik nem tudják megoldani az otthoni felügyeletet. Mindezek azt is figyelembe veszik, hogy a vírus még itt van, ha lassabban is, de terjed, s az is egyértelmű, hogy a sok próbálkozás ellenére jelenleg nincs megfelelő gyógyszer a betegek ápolására. S nincs oltóanyag sem, amely nagy fokú védettséget adna az embereknek.
Amerikai kutatók szerint éppen ezért még hónapokig, meglehet, hogy évekig a személyes érintkezésben fokozott óvatosságra lesz szükség. Az ölelés, a puszi, az összebújás végső esetben a kór terjedését segítheti.
A Harvardi Egyetem szakértői úgy vélik, hogy a társadalmi távolságtartási intézkedések az elkövetkező években továbbra is fontosak lesznek. Most úgy tűnik, szerte a világon akár 2022-ig fenn kell tartani egy bizonyos szintű szociális távolságtartást, ezzel is akadályozva, hogy a koronavírus ismét sok embert betegítsen meg – írja a Die Welt.
A társadalmi távolságtartást célzó intézkedések hirtelen eltörlése azzal a kockázattal járhat, hogy késleltetik és esetleg súlyosbíthatják a járvány csúcspontját – figyelmeztettek a tudósok egy, a Science folyóiratban közzétett cikkben. Tanulmányuk szerint a világjárvány folyamata a még megválaszolatlan kérdésektől függ. Ezek egyike, hogy vajon változni fog-e a vírus terjedése az évszakokkal? Ugyancsak megválaszolásra vár, hogy milyen immunitás alakul ki az emberekben a fertőzés után? Vajon az enyhe betegségeket okozó koronavírusoknak való kitettség védelmet nyújt-e a Covid-19-et okozó kórokozóval szemben?
A harvardi kutatók számítógépes modelleket használtak a járvány kialakulásának szimulálására. Az egyik lehetőség az, hogy a szigorú társadalmi távolságtartás képes jelentősen hozzájárulni a vírus felszámolásához. Ez volt a helyzet a Sars-CoV-1-gyel, amely 2003-ban világméretű járványt okozott. Tekintettel azonban a mostani fertőzések megerősített eseteinek nagy számára, amely világszerte megközelítőleg kétmillió embert jelent, ezt az eredményt egyre valószínűtlenebbnek tartják – magyarázza a tudósok.
Valószínűbb, hogy a vírus továbbra is lappang majd, mint az influenza, és szezonálisan terjed a világ minden táján. Az egyik kutató modellje szerint a járványcsúcs olyan lehet, mint egy járvány ellenőrizetlen terjedés esetén, és a terjedése húsz hét után lassan kifullad.
„A társadalmi távolságtartás bevezetése annyira hatékony volt, hogy emiatt gyakorlatilag nem alakult ki az emberek többségének immunitása” – mondták a forgatókönyv kutatói. Ha a vírus a hidegebb hónapokban jobban terjed, mint a meleg hónapokban, akkor az őszi csúcs késleltetése növelheti az egészségügyi rendszerek terheit – írták.
Az ilyen következmények elkerülése érdekében 2022-ig újra és újra szükség lehet a társadalmi távolságtartás elrendelésére, hacsak nem növekszik a kórházi kapacitás, vagy nem dolgoznak ki új, koronavírus elleni hatékony oltást vagy kezelést. ♦