Kórustalálkozó a virtuális térben: elsősorban lélekápolás

A viszonylagos bezártság sok embert kényszerítette arra, hogy átalakítsa az életét. Ki így, ki úgy áll neki ennek a fura helyzetnek. Sokan azt mondják, ha vége lesz egyszer a járvány okozta bezártságnak, egészen másképpen kell majd élniük. A kérdés persze az, lesz-e erejük, kitartásuk a változtatáshoz, ahhoz, hogy ne zökkenjen vissza az életük a régi kerékvágásba. Sándor Bence erre azt mondja: kettősség van benne, szavai szerint ez az élethelyzet el is vesz az embertől, hiányérzetet keltve, de pozitív hozzáállást is ébreszthet.

Sándor Bence, a Vox Humana Kórus és a Vác Civitas Szimfonikus Zenekar vezetője, karnagya arról beszélt a Váci Naplónak, hogy az énekkar még március elején meghallgatást tartott, hogy új tagokat toborozzanak a férfi szólamokba.

„Sikeres volt az alkalom, jelentkeztek érdeklődők. De a tagtoborzás állandó feladat, mivel a létszámot folyamatosan szeretnénk szinten tartani, és küldetésünknek tarjuk a kóruséneklés népszerűsítését. Ebben minden tag egyenrangú partner, és a meghirdetett alkalmakon kívül nagyon fontos a személyesség, az, hogy mindannyian megszólíthatunk, közénk csábíthatunk új érdeklődőket” – mondta a két művészi közösséget vezető Sándor Bence.

A Vác Civitas Szimfonikus Zenekar 2019-ben önálló bérleti évadot indított, ennek záró előadása – mely alkalmon a Liszt- és Kossuth-díjas Bogányi Gergely zongoraművész is főszereplő lett volna, a saját maga tervezte zongorán megszólaltatva a műsoron szereplő darabokat – azonban a vírusjárvány miatt egyelőre elmaradt.

„Mindenképp pótolni szeretnénk a zárókoncertet, amelyre, a korábbi alkalmakhoz hasonlóan telt házra számíthattunk. Nem tudni, mikor lehet újra koncerteket rendezni, és mekkora közönséggel, de akármit ad az élet, ha szükséges, akár több, kisebb nézőszámú fellépéssel készülünk. Azoknak pedig, akik semmikképp nem tudnak részesei lenni az eseménynek, visszatérítjük a jegyárat” – folytatta a karnagy.

Ami a próbákat illeti, ezek rögzített időpontjaiban igyekeznek minél többen összekapcsolódni az online térben, és bár a hangszalagok pihennek, a közösség mégis összetart, ami Sándor Bence szavai szerint leginkább azoknak az idősebb kórustagoknak lehet fontos kapaszkodó, akiknek a kóruséneklés már az életük pótolhatatlan kiteljesítését jelenti.

A karnagy már elkezdte újabb önálló bérleti évaduk tervezését, amiben szándékai szerint a zeneirodalom egyik legnagyobb géniusza, a 250 éve született Beethoven művei kerülhetnek leginkább a fókuszba.

„Például nagyon el tudnám képzelni, hogy a sorozatban halottak napján valamelyik templomban előadnánk a Sors-szimfóniát, ez minden bizonnyal segítene minél többeknek jobban elmélyülni az emlékezésben, az elhunyt szeretteikre gondolva” – fogalmazott Sándor Bence.

A kórus- és zenekarvezető karnagy a járvánnyal kapcsolatos életérzése kapcsán megfogalmazta: kettősség van benne, szavai szerint ez az élethelyzet el is vesz az embertől, hiányérzetet keltve, de pozitív hozzáállást is ébreszthet.

„Most láthatatlan ellenséggel van dolgunk, így a félelmeink is körülhatárolhatatlanabbak, mint ha tudnánk, hogy pontosan kivel-mivel kell megharcolnunk. Ugyanakkor a visszafogottabb életvitelben sokkal többet foglalkozhatunk a szeretteinkkel, jobban értékelhetjük a természet éledését. Megkaptuk a lenyugvás, letisztulás lehetőségét gondolati szinten ahhoz, hogy átértékeljük mindennek a fontosságát” – zárta szavait az ének- és zenekarvezető karnagy. ♦