Szervezzünk most közös ebédet a virtuális térben

Érdekes kijelentést tett a húsvéti ünneppel kapcsolatban Müller Cecília országos tisztifőorvos. Azt javasolja, próbálja meg mindenki elkerülni, hogy a helyzet és a bezártság okozta stresszt evéssel vezesse le. Javaslata szerint a nehezebb ételeket fogyasszuk inkább reggel, és ilyenkor se feledkezzünk meg az ünnepi rituálékról, szenteljünk ezeknek időt. A távolabb élő családtagokkal, barátokkal telefonon és egyéb online eszközön tartsuk továbbra is a kapcsolatot. S igaza van, most nincs más választásunk. 

Hogy hogyan rendezhetünk családi vacsorát az internet segítségével, ehhez adunk néhány tanácsot.

Gondoljuk végig már az elején: ez egy nagyon szokatlan dolog lesz mindenki számára, ezért alaposan át kell gondolnunk mindent és fel kell készülnünk rá.Az első lépés, hogy a kezdeményező lesz a házigazda, neki kell tehát egyfajta irányító szerepet betölteni az egész program során.

Indításként annyit kell tennie, hogy videón keresztül a vendégeket beviszi a nappaliba. Természetesen az emberek itt is esznek, csevegnek és nevetnek – csak mindez a képernyőn lesz látható, hallható. Néhány alapvető szempontot figyelembe kell venni annak érdekében, hogy az est sikeressé váljon. A virtuális eseményen is garantáltan a beszélgetés első számú témája a közös múlt, az együtt eltöltött idő.

Találja meg az apropót, amely mindenki számára vonzó

A csevegőszoba lesz most az ön étkezője, ahol összegyűlnek a vendégek. Terítsen meg, díszítse fel az asztalt úgy, hogy a többiek is láthassák, hogy készült a találkozóra. Ha a középpontban a húsvét áll, akkor legyenek szem előtt ennek kellékei, például a megfestett tojások, vagy egy-egy feldíszített ág a vázában.

Küldjön meghívókat előzetesen a résztvevőknek

Természetesen a szokásos módon be is írhat egy egy pár soros meghívót, de most tegye ezt különlegessé. A neten talál sok sablont, amit felhasználva készítheti el a meghívót. Gondolja végig, ez a virtuális vacsora egy különleges esemény lesz, adja meg a módját, hogy ünnepélyessé tehesse.

Küldhet meghívót postai úton, vagy digitális üdvözletként, amelyet a csoportban mindenki megkap, vagy az egyes vendégeknek közvetlenül az e-mail fiókjába juttat el. Személyesebb, ha mindenkinek külön ír, esetleg valamennyi meghívó személyre szabott szöveggel készül.

Mivel a virtuális vacsora szokatlan minden résztvevő számára, ezért saját szabályokra van szükség. A videokonferencia esetén például fennáll a kellemetlen szünetek lehetősége a beszélgetésben vagy a „hangzavar”, amikor többen egyszerre beszélnek. Egy kicsit zavaró lehet az is, hogy ha valaki hosszabban beszéd, nem látja a bólogatásokat, nem hallja az egyetértő szavakat, mert a vendégek esetleg kikapcsolták a mikrofont, hogy a kapcsolat zökkenőmentes legyen.

Egyesek kényelmetlenül érzik magukat a nagyobb csoportos beszélgetésekben, mert inkább csak közvetlen asztali szomszédaikkal beszélnek egy személyes találkozón. Ezenkívül előfordulhat, hogy valakit, akiknek semmi kapcsolata nincs egy adott témával, hosszabb ideig kimarad a társalgásból. Ezért fontos, hogy ön, a szervező, vagy valaki más szemmel tartsa a csoportot, s ha szükséges, irányítsa a beszélgetést, esetleg váltson témát, vagy kérje meg, hogy egy vendég szóljon hozzá.

A közös étkezés nem maradhat el

Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden vendégnek ínyenc menüt kell készítenie. Mindenki azt fogyaszt, amit szeretne, hiszen a közös vacsora igazán a találkozásról szól. De ha például olyan találkozót szervez, amelynek a középpontjában mondjuk a mediterrán finomságok állnak, akkor úgy illik, hogy mindenki ehhez igazodva készítsen ételt.

Ha egyáltalán nem akar főzni, akkor megrendelheti a szállítást egy szolgáltatótól. Ez sem ördögtől való megoldás.

Ne felejtse el az italokat

Természetesen digitálisan is kezdeményezhető az ital kiválasztása, majd a csapat megvitathatja ezt, s közösen értékelheti például a bort. Ha kissé tétovázik a virtuális vacsora kezdetén, és úgy látja, nem a megfelelő a hangulat, akkor vessen be valami olyan témát, amely feltehetően mindenkit érdekel.

Szabjon időkeretet a közös programhoz

Talán furcsának tűnik, de fontosabb, mint gondolná. A való életben a házigazda valamikor feláll, elkezdi tisztítani a tányérokat, jelezve a vendégeknek, hogy itt az ideje hazamenni. A virtuális világban az ilyen megállapodásokat néha eltérően kell szabályozni.

Ezenkívül az emberek még nem tudják pontosan, mennyire fogadják el a virtuális vacsorát a többiek. Lehet, hogy a még ismeretlen eljárás stresszt okoz az egyik vagy a másik résztvevő számára, és alig várja, hogy véget érjen a program. Ezért az első találkozást ajánlott rövidebbre tervezni.

És a végén ne felejtse el megköszönni, hogy csatlakoztak önhöz. Kellemes este volt? – ezt már másnap megkérdezheti a vendégeitől. Ezt a lehetőséget arra is felhasználhatja, hogy később visszajelzést kapjon, megtudja, hogy másoknak tetszett-e a közös program és mit tudna jobban tenni legközelebb. ♦