A szájvíz inaktiválhatja a koronavírust – állítják a kutatók, de ezt még vizsgálni kell

A Cardiffi, Nottinghami, Coloradói, Ottawai, Barcelonai és Cambridge-i Egyetem kutatói szerint érdemes lenne alaposabban megvizsgálni, hogy a szájvíz képes-e megsérteni az új koronavírus lipidburkát, és ezzel inaktiválni magát a vírust – írja a Sky News. Az állítás bizonyításához még további vizsgálatokra van szükség.

Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a kis mennyiségben etanolt, povidon-jódot vagy cetilpiridinium-kloridot tartalmazó szájvizek keveredhetnek a vírusokat védő, zsírsejtekből álló burokkal. Az eredményeket áttekintő mostani kutatás arra jutott, hogy több létező, illetve esetleges új összetételű szájvizek a koronavírus esetében is hatásosak lehetnek – írja szemléző cikkében az Index.

A kutatók ezért további vizsgálatokat sürgetnek, hogy előbb laboratóriumi körülmények közt, majd embereken is teszteljék a már létező, illetve új összetételű szájvizek hatékonyságát a koronavírus ellen.

Valerie O’Donnell, a Cardiffi Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője szerint a szájvizes gargalizálás egyelőre nem merült fel mint a koronavírus elleni küzdelem egy lehetséges eleme, és általában is alulkutatott, pedig ígéretes területről van szó.

Mit kell tudni a leggyakoribb összetevőkről?

Fluorid: A nátrium-, amin- és ónfluorid a szuvasodás ellen véd. Egyes kutatások szerint az aminfluirod hatásosabb a nátrium-fluoridnál, főleg a ónfluoriddal együtt. Ja, és természetesen ezek a vegyületek a baktériumok elleni harcban is hasznosak.

Cinksók: Antibakteriális hatásúak, ezért a fogkő, szájszag és ínygyulladás kockázatát is csökkentik, gyermekeknek szánt termékekben viszont nem alkalmazhatóak, a túladagolás hosszú távon károsan hathat az immunrendszerre.

Klórhexidint és cetilpiridinium-klorid: Antibakteriális hatásúak, és fogkő ellen is bevethetőek, persze a megfelelő koncentrációban, Egy baj van csak, a klórhexidin hosszú távon elszínezheti a fogakat.

Illóolajok: Növényi eredetű olajok, amelyek megfelelő keveréke antibakteriális hatású. ♦