Apró trükkök kezdő mamáknak: így vágd a gyermeked körmét

Csecsemőknél a köröm annyira puha és rövid, hogy egyelőre nem kell odafigyelnie rájuk. A szülésznők azt tanácsolják, hogy az első hat héten ne vágja le a körmöket. Ha a köröm kissé hosszabb, akkor a baba elkezdi karmolni önmagát és a környezetét. Ezért ezután kezdjen hozzá: óvatosan rögzítse a baba kezét, hogy a karcolásos területek lekerekíthesse egy körömreszelővel.

Ha a gyerekek már kicsit idősebbek, akkor használhatja az ollót. Itt azonban rendkívüli óvatosság szükséges. Csak kerek ollót használjon, különben súlyos sérülések következhetnek be. Ha nem bízik magában a gyermek körmének vágásánál, kérjen tanácsot a gyermekgyógyásztól, csecsemők esetében az önnel kapcsolatban lévő szakembertől. Ilyen esetekben örömmel veszi át az irányítást és biztosan segít megtanulni a fogásokat.

A kisbabák általában akkora körömmel születnek, amivel már karmolásokat okozhatnak maguknak. Sokan ezért azt tanácsolják, hogy az újszülötteknek húzzanak a kezükre kis zoknit, hogy ne tudják megsérteni magukat. Mindaddig javasolják ezt, amíg a babák számára készült körömvágó olló biztonságosan be nem vezethető a köröm alá.

Más ajánlás szerint azonnal, megszületés után is lehet vágni a baba körmét, de nagy óvatosságot igényel a művelet: a kisbaba hadonászik, körme megsérülhet, emiatt rosszul nőhet később a köröm. A baba körme és körömágya nagyon érzékeny, sérülékeny, ezért kell odafigyelni az eszköz kiválasztására és magára a vágásra is – foglalja össze a babaszoba.hu.

Rendszeresen kell vágni a körmöt: a babák körme sokkal gyorsabban nő, mint a felnőtteké, beakadhat ruházatba, sebeket, karmolásokat okozhat önmagának a hosszúra nőtt körmökkel. Legalább hetente egyszer vágjuk le a kis körmöket az ujjakon és a lábakon is. De az sem ritka, ha hetente kétszer is szükséges a körömvágás.

A körömvágás praktikái között talán a legcélravezetőbb, ha akkor kezdünk neki a műveletnek, amikor a baba alszik, és nem izeg-mozog. Nagyobb korban felébredhet a művelet közben, de ebben az esetben se pánikoljunk be: szánjunk elég időt a körömvágásra, ne kapkodjunk és legyünk határozottak. Jól fogjuk meg az kezét, ujjacskát és határozottan vágjuk le a körmét, de ne szorítsuk nagyon a kezét. Mindig csak egy ujjat hagyjunk elől és csak arra figyeljünk a vágás során.

A testközelség mindig megnyugtatja a babákat, vegyük ölbe, ha már akkora. Körömvágás közben énekelhetünk, dudorászhatunk, beszélhetünk hozzá, ez is ellazítja, megnyugtatja a kicsit.

Ha bármilyen sérülést ejtettünk a körmén, beszakadt, úgy látjuk, hogy rosszul nő, kérjünk segítséget a védőnőtől vagy a házi gyermekorvostól. Fontos: mindig megfelelő, erre a célra legalkalmasabb eszközöket használjunk! ♦