Hazánk négy, orvosokat képző egyeteme és a Központi Statisztikai Hivatal közreműködésével kérdőíves felméréssel támogatott szűrővizsgálatot indított a 14 éves és annál idősebb lakosok körében május 1. és 14. között. Természetesen váci személyek is bekerültek a mintába, az itt élők közül 27 előre kiválasztott személyt kértek fel a tesztelésen való részvételre.
A kutatás célja, hogy pontosan, az egész országra érvényes módon feltérképezze a koronavírus-fertőzés elterjedtségét. A naprakész tudományos adatok kulcsfontosságúak a járvány sikeres leküzdésében, az egészségügyi dolgozók munkájában és a megalapozott döntések meghozatalában egyaránt.
Természetesen váci személyek is bekerültek a mintába – közölte a városháza. Az itt élők közül 27 előre kiválasztott személyt kértek fel a tesztelésen való részvételre. A tesztelésre kijelölt személyek közvetlen értesítést, felkérő levelet kapnak/kaptak Ügyfélkapun, telefonos megkereséssel vagy postai úton. A mintában szereplő minden egyes résztvevő kulcsszerepet játszik a járvány elleni küzdelemben, mivel sok, hozzá hasonló embert képvisel.
A szűrővizsgálatokra előre meghatározott helyszíneken és időpontokban kerül sor, de az idős, vagy beteg emberek esetén az otthonukban végzik el a szűrést. A teszt elvégzése fájdalommentes és ingyenes.
Április 27-ig világszerte 290 különféle eljárást alkalmazó teszt került forgalomba a világjárványt okozó koronavírus-fertőzés kimutatására – derül ki a Magyar Tudományos Akadémia kutatóinak friss elemzéséből.
A jelenleg globálisan elérhető 290 tesztből a vírus ellen termelt antitesteket vizsgálja 37 különféle teszt, a vírus jelenlétét mutatja ki molekuláris diagnosztikai (PCR) módszerekkel 15 különféle teszt, a többiek ezek variációi. Az akadémikusok úgy látják, hogy a csak laboratóriumban kiértékelhető PCR tesztek többet mondanak a védettség előrehaladásáról. A PCR teszt korábban jelzi a betegséget, mint az antitest gyorstesztek, már a lappangási időszak kezdeti napjai után (a lappangási idő 1-14 nap, általában 3 nap), továbbá az aktuális fertőzöttséget mutatja.
Budapesten május 1-jével indultak el a koronavírus-szűrővizsgálatok a négy orvosképző egyetem országos, reprezentatív vizsgálata keretében. A Semmelweis Egyetemhez tartozó régióban – vagyis a fővárosban és hat megyében – a következő két hétben napi 12 órában folyik a statisztikai szempontok alapján kiválasztott résztvevők tesztelése.
Dr. Merkely Béla rektor videókonferencia keretében jelentette be a vizsgálatsorozat elindulását, amelynek célja, hogy pontos kép alakuljon ki a járvány kiterjedéséről. Az online eseményen a társegyetemek mellett jelen voltak járványügyi szakemberek és a kormányzat képviselői is. ♦