Egyelőre csak feltételezés, hogy rosszullét okozhatta a tegnapi balesetet

A tegnapi halálos kimenetelű balesetben Vác és Verőce között egy 82 éves budapesti férfi hunyt el, felesége életben maradt – tudtuk meg. Információink szerint az áldozat az ütközést megelőző percekben valószínűleg rosszul lett.

Május 24-én vasárnap egy árokba sodródott, majd egy fának ütközött a 12-es főúton, Vác és Verőce között egy autó. A baleset a rendőrség közlése szerint dél körül történt, az autó vezetője a helyszínen meghalt – tudósítottunk róla.

Úgy tudjuk, az idős házaspár Budapestről a hétvégi házukba tartott. Valószínűsíthető, hogy a férfi rosszul lett és ezért következett be a baleset, melyet szakértő bevonásával vizsgálnak.

Egyre gyakrabban hallani olyan balesetről, amely azért következett be, mert a sofőr rosszul lett vezetés közben, ebben gyakran a kor is közre játszik. Sokszor felmerül a kérdés, hogy hány éves korig jó, ha vezetünk.

A ma is érvényben lévő jogszabályok értelmében a jogosítvány meghosszabbításához orvosi alkalmasság szükséges, ez dönt arról, vezethet-e még az illető. A vizsgálaton 50 éves kor alatt 10 évenként, 60–70 év között 3 évenként, míg 70 év felett 2 évenként kell részt venni. Ezt a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról szóló rendelet írja elő.

„A közúti járművezetők egészségi alkalmassága vizsgálatának célja annak megállapítása, hogy a közúti járművezető-jelöltnek, illetőleg a közúti járművezetőnek nincs-e olyan betegsége, testi vagy szellemi, illetőleg érzékszervi fogyatékossága, amely őt a közúti járművezetésre egészségi szempontból alkalmatlanná teszi; továbbá azoknak a feltételeknek, illetőleg korlátozásoknak a meghatározása, amelyek mellett a vizsgált személy betegség, testi vagy érzékszervi fogyatékosság fennállása esetén is vezethet közúti járművet.”

A rendelet mellékletében tíz csoportra osztva számos olyan betegséget sorolnak még fel, amelyekkel csak bizonyos szabályok betartásával vagy egyáltalán nem lehet vezetni. Életkorról azonban szó sincs benne.

Az egészségügyi alkalmassági vizsgálatot az A és B kategóriás jogosítvány esetében a háziorvos végzi. Ilyenkor megmérik a vérnyomást, megnézik a látást, van egy belgyógyászati alapvizsgálat, illetve egy-két általános állapotra vonatkozó kérdést is feltesz az orvos. Ebből azonban nem mindig derül fény számos olyan betegségre, amelyet egyébként a rendelet tartalmaz és kizáró ok lenne. ♦

[frontpage_news widget=”46816″ name=”MOST A LEGOLVASOTTABB”]