„Van egy házunk Gallipoliban, Pugliában, amit magyar népi bútorokkal rendeztünk be. Budapesten forgattam, amikor rátaláltam az Ódon-Fonra, erre a fantasztikus régiségboltra, ami bútorokat is forgalmaz. Gyönyörű dolgokat vásároltunk, amelyeket Olaszországba szállíttattunk. Tetszik, hogy a magyarok társaságkedvelőek – szeretnek enni, inni és beszélgetni. Nemrég szabadultak fel a kommunizmus alól, ezért nagyra értékelik a szabadságot, főleg ami a bohém stílust illeti” – nyilatkozta Helen Mirren Oscar-díjas és kétszeres Golden Globe-díjas színésznő a váci üzletről.
Talán kevesen tudják, hogy mennyi kincs, szépség található az egykori öntöde épületében. Több mint 3500 négyzetméteren rendezett, tematikus csarnok várja a vásárlókat, a filmes szakmát. Bevallom, én elvesztem ott és nosztalgikus emlékeim ébredtek, amikor nagymamám fogasára, vagy dobozaira leltem.
Parádi Zsolt, az Ódon-Fon tulajdonosa nem egyszerűen csak üzletember, hanem szenvedélye az, amit csinál. A régiség iránti szeretete még gyerekkorából ered, hiszen mindig érdeklődve figyelte, ahogy édesapja gondosan tisztogatta a tárgyakat, amelyeket számára egy misztifikáció lengett körül történetük miatt. Ám volt egy meghatározó személy, aki kitárta előtte a régiség iránti szenvedély kapuját, ő pedig nem más, mint Cservenák Péter. Barátságuk azóta is tart.
Tavaly érdekes megkeresést kaptak, náluk szeretett volna forgatni A brit kincsvadász sorozat régiségkereskedője, Drew Pritchard.
„A neten találtak ránk. Megkerestek minket, hogy szeretnének nálunk forgatni. Kérdezték, hogy tudok-e segíteni tolmácsban, engedélyeztetésben. Leszerveztem mindent” – emlékszik vissza Parádi Zsolt.
[irp posts=”46043″ name=”Újra megjelentek az unokázós csalók a városban”]
A forgató stáb októberben érkezett Vácra, reggeltől estig itt voltak, mindent megnéztek, vásároltak is.
Aki hozzám hasonlóan nem ismeri a Discovery Channel műsorát, annak röviden összefoglalom: Drew Pritchard azzal a céllal látogat el több ország régiségkereskedéseibe, hogy ott saját (!) pénzén felvásároljon bútorokat, használati tárgyakat, majd azokat, ha kell, egy felújítás után eladja.
„Mindent megnéztek, de még a vasöntödéből itt maradt darut is vezették” – meséli Zsolt. „Nagyon tetszett nekik Magyarország. Tetszettek neki azok a tárgyak, amelyek a kommunista érából fellelhetők, ahogy Drew fogalmazott, és el is tudja adni ezeket a termékeket. Azóta is üzleti kapcsolatban vagyunk.”
Az Ódon-Fon egy ideje már bérbeadóházként is működik, amely azt jelenti, hogy vannak olyan tárgyaik, amelyeket nem adnak el, hanem csak bérbe adnak filmforgatásokhoz.
„Drew persze pont ezeket a tárgyakat nézte ki magának, mondtam neki, hogy ez, vagy az nem eladó. De jól állt hozzá, azt mondta: ez most nem rólam, hanem te rólad szól Zsolt, majd választok másikat” – meséli Zsolt.
A váci cégről és a magyarországi forgatásról készült film március elején ment le a tévében. Azóta volt olyan megkeresésük, aki emiatt talált rájuk.
[irp posts=”36521″ name=”A közpénzek felhasználását vizsgálta az ÁSZ a kórházban”]
A filmes szakma is rátalált az Ódon-Fonra, az elmúlt tíz évben a Magyarországon forgatott filmek közül kettőben nem voltak benne csupán. Horváth Zoltán, a 2016-ban legjobb díszlettervezésért – Mentőexpedíció című film – Oscar-díjra jelölt berendező együttműködésükről így nyilatkozott az Indexnek: „Vácott például van egy antikvitás, amellyel folyamatos üzleti kapcsolatban vagyunk, mindig megyünk, és kikölcsönözzük, ami épp kell, aztán visszavisszük, így nekünk sem kell megvenni…”
„Rengeteg híresség megfordult már nálunk. Helen Mirren (képünkön) mellett, Taylor Hackford Az ördög ügyvédje című film producere, Mándoki László, Rófusz Ferenc a Légy című animációs film Oscar- és Kossuth díjas rendezője vagy Lakatos Márk, és még sok magyar színész is. Célom erősíteni Vác hírnevét, Magyarországon és nemzetközi viszonylatban is” – mondja Parádi Zsolt (képünkön).
Az Ódon-Fon jelenlegi árukészletével, választékával, rendezettségével már leelőzte a Magyar Televízió, vagy a fóti nagy filmraktárat. De egyesek szerint már a prágait is és a Bécsben található bérbeadó céget is. Többen úgy tartják – melynek Drew Pritchard hangot is adott -, hogy ez Európa egyik legnagyobb régiség raktára.
A koronavírus-járvány azonban nekik sem tett jót, hiszen az alkalmazottak nagy részétől meg kellett válnia Zsoltnak. Nem csak az országos érdeklődés csappant meg, hanem az amerikai export is teljesen abbamaradt, továbbá a filmes forgatások is leálltak. Ráadásul pont márciusban készült el az Ódon-Fon exkluzív irodaháza is, amely a cég összes tartalékát elvitte.
De, mint Zsolt mondja, kollégáira az újraindulás után számít és bízik benne, hogy hamarosan ismét együtt dolgozhatnak majd. ♦