Egy banki jóslat: járvány, napkitörés, vulkánkitörés, globális háború

Jelentős, közel 1:3 az esélye annak, hogy a következő évtizedben négy szélsőséges kockázati esemény (tail risk) közül egy bekövetkezik – figyelmeztetett friss elemzésében a Deutsche Bank. Hátborzongató arra gondolni, hogy megint katasztrófába sodródik a világ, de sajnos látjuk: a politikusok szinte minden országban csak a hatalom megszerzésével és megtartásával törődnek, régen elfelejtették, hogy valójában a közösséget kellene szolgálniuk, példát mutatva tisztességből, emberségből, munkabírásból.

MarketWatch beszámolója szerint – amelyet a portfolio.hu idéz – az alábbi négy esemény közül 1:3-hoz az esélye a Deutsche Bank Henry Allen által vezetett elemzői csapata szerint, hogy valamelyik bekövetkezik:

  • egy több mint 2 millió halálos áldozatot követelő influenzajárvány (a mostani koronavírus-járvány eddig közel 450 ezer halottat követelt),
  • egy világszinten katasztrofális következményekkel járó vulkánkitörés,
  • egy nagy napkitörés,
  • egy globális háború.

Arra is felhívták a figyelmet, hogy két évtizedes időtávon ezen események bekövetkeztének a valószínűsége már 56 %. A földrengéseket nem tartalmazza adatelemzésük, ezeket helyi eseményként sorolták be.

[irp posts=”46860″ name=”Bioterroristák és a vírusjárvány: változtatni kell!”]

A jelentős napkitörés talán a leginkább meglepő a listán, mivel ilyen már régen következett be, és nem nagyon van szó róla. 1859 óta nem volt rá példa, egy tanulmány azonban 12 %-ra teszi a valószínűségét, hogy a következő évtizedben bekövetkezik, a következő 40 évben pedig több mint 40 % ez. Elsősorban az elektromos rendszerekben tenne óriási, lassan helyrehozható károkat, tönkretéve a gazdaság működéséhez nélkülözhetetlen infrastruktúra egy részét az egészségügytől a GPS-alapú közlekedésig.

Sokkal valószínűbb szerintem egy világháború kitörése, mert továbbra is erősen jelen vannak a válsággócok. Egy friss adat szerint egy év alatt csaknem nyolcvan millió ember volt kénytelen elhagyni otthonát, többségük fegyveres konfliktusok miatt. Ha a világ nagy országai, mint például az Egyesült Államok nem a fegyverkezésre és az erőfitogtatásra költené a rengeteg pénzt, hanem a világ elmaradott részeinek támogatására, egy sokkal békésebb és sikeresebb világban élhetnénk.

Ám ez a politikának nem érdeke. A jelenlegi helyzet fenntartása a gazdagok érdekeit szolgálja, s ezen nyilván nem akarnak változtatni.

Így tehát nincs más választásunk, mint készülni a legrosszabbra? ♦

[frontpage_news widget=”48959″ name=”A LEGFRISSEBB”]