Szigorítanak a hulladékok esetében, jön a hatóság és a büntetés

Július elsejétől megkezdi a kormány az illegális hulladéklerakók felszámolását, és munkához lát a Hulladékgazdálkodási Hatóság, amelynek egyebek mellett az ágazat ellenőrzése, a jogkövető és a természetbarát magatartás elvárása, valamint az önkormányzatokkal történő szoros együttműködés a feladata. Ha ez megvalósul, Vác is jól jár, hiszen évek óta küszködünk a rendre újratermelődő illegálisan lerakott szemétkupacokkal.

A Magyar Közút legfrissebb közleménye szerint jelenleg mintegy hatezer köbméternyi szemét található az utak mentén. A Magyar Közút kollégái sziszifuszi küzdelmet folytatnak a szemetelőkkel szemben. Csak az idén több mint 1400 tonna hulladékot gyűjtöttek be.

Az ország számos területén megnyilvánuló környezetvédelmi erőfeszítések részeként május közepén megalakult a Klímapolitikai Intézet. A Mathias Corvinus Collegium és a Századvég Alapítvány együttműködésével életre hívott szakmai műhely legfőbb célja, hogy a döntéshozóknak fogódzót nyújtson, és a klímaváltozással kapcsolatban információkkal lássa el a társadalmat.

Az intézet vezetőinek célja, hogy tolmácsszerepet töltsenek be a tudomány képviselői, a környezetvédelmi civil szervezetek és a politikai élet szereplői között. Kezdetben öt kulcsterületre fókuszálnak majd. A gyakorlati munkát már megkezdték a Klímapolitikai Intézet munkatársai, az elmúlt hetekben háttérbeszélgetéseket folytattak a szakma képviselőivel.

Magyarországon évente több mint 18,2 millió tonna hulladék keletkezik, ebből 14,5 millió tonna az építési-bontási, ipari, mezőgazdasági és veszélyes hulladék, 3,8 millió tonna pedig a háztartási. A teljes hulladékmennyiség hasznosítási aránya emelkedett az elmúlt években, főként az építési és az ipari hulladék hasznosítása miatt, az anyagában-hasznosítás aránya elérte a 61 százalékot 2018-ban.

A települési hulladék gyűjtését ugyanakkor racionalizálni kell az uniós előírások teljesítése és az ágazat gazdasági teljesítőképességének javítása érdekében – jelentették be.

A meglévő illegális lerakók felszámolása mellett a hulladék újratermelődésének megakadályozását a lakosságnak, illetve a cégeknek szóló támogatások segítik majd, valamint a rendszer része lesz az ellenőrzés és a szankcionálás is. ♦