A jó klíma előnye a nyugodt alvás – mondja egy váci szakértő

Ma már minden ember életében szerepet játszik a klíma. Az éghajlatváltozásnak, valamint a kánikulák és a hűvös idő sűrű váltakozásának köszönhetően egyre többen élnek ezzel a berendezéssel. Már nem csak az autókban alapfelszerelés, hanem a lakásokban is fontos tartozék. Bell Márton klímaszakértő, a Sonela Klíma munkatársa szerint ma már minden korosztály használja akár hűtésre, vagy fűtésre.

Miért ajánlatos klímaberendezést használnunk?

A világban, így hazánkban sem elhanyagolható a keringési rendellenességgel élők száma. Nem vagyunk híján pollenekre érzékeny emberekből sem. Vannak jónéhányan, akik olyan munkakört töltenek be, melynél elengedhetetlen kipihent állapotban munkába jelentkezni. Ne menjünk messzire, például egyikünk sem szívesen ül olyan közlekedési eszközre, melyet olyan ember vezet, aki éjszakánként saját verejtékében vergődik a nyugodt alvás helyett.

A fenti gondokra túl sok megoldás nem létezik, de úgy gondolom a lakás klimatizálása nem kis lépés az élhetőbb, egészségesebb hétköznapokért, a pihentetőbb alvásért. Gyorsan hozzá kell tennem, hogy felelősségteljes klímahasználatot feltételezve!

Melyik korosztály igényli a klímát a legjobban?

Talán mondhatom, hogy homogén az eloszlás. Nem tudok kiemelni egyetlen korosztályt sem. Napi szinten fordulunk meg mind a fiatalok, mind az idősebbek háztartásában. Sok fiatalnál alapfeltétel, hogy klimatizált legyen az otthona, és sok idős is ráérzett, hogy pihentetőbbek a mindennapok egy picit visszahűtött lakásban.

Általában milyen összeghatáron belül van egy berendezés, beszereléssel együtt?

Nagy a szórás, de elmondhatom, hogy a hivatalos garanciával, megbízható szervizháttérrel rendelkező gépek beszerelve körülbelül 250 ezer forinttól indulnak. Nem árt figyelni arra, hogy a telepítő szakember az adott gép forgalmazójával partneri viszonyban legyen, mert a garanciális ügyintézésben ez egy sarokpont lehet.

Mennyi idő telik el a megrendelés és a szerkezet beszerelése között?

Egy-két héttől egy hónapig. Ez függ a szezontól is.

Cégektől vagy magánszemélyektől érkeznek inkább megrendelések?

Felénk túlnyomó részben magánszemélyek jelzik igényüket, de vannak kollégák, akiknek sok a céges megkeresése is.

Terjeszthetnek-e vírusokat ezek a berendezések?

Ez egy jó kérdés. A magam véleménye az, hogy minden, vírussal fertőzött levegőt keringtető berendezés alkalmas vírus terjesztésére, így a klíma is. Minden gyártó ír a saját készüléke mellé a szűrőteljesítményről, de magam ezekben nem feltétlen hiszek.

Nem veszélyes-e a szervezetre akkor, ha nagy hőmérséklet különbség van a szobában lévő levegő és a kinti, szabadban lévő levegő között?

De, és nagyon. Telepítés után mindig elmondom, hogy a gép nem a dunakeszi hűtőház otthoni helytartója. Érvényes erre is, mint minden földi jóra: a mértékletesség. A szervezetet a sűrű, nagy hőingadozás épp úgy megterhelheti, mint az állandó, fülledt meleg.

Mekkora hőmérséklet különbséget ajánlatos beállítani?

Egyesek hét, mások tíz Celsius fokos különbséget emlegetnek. Én az előbbinek vagyok a híve. Vegyük figyelembe, hogy a klímák szárazabb levegőt állítanak elő, mint ami például egy fullasztó nyári délután odakint előfordul, mikor az emberre a ruha ráragad. Ekkor már az öt fokkal hűvösebb, de egyben szárazabb levegő is megváltást jelenthet.

Mennyit fogyaszt átlagosan egy hónapban egy berendezés, ha például napi 8 órát van igénybe véve?

Szoktam mondani, hogy egy klímának nincs kollektív szerződése, így nem vonatkozik rá a napi 8 órás munkaidő. Hagyni kell, hogy a falakat, bútorokat is áthűtse. A mai inverteres technológia mellett az egység a kívánt hőmérséklet elérésekor csökkentett teljesítménnyel üzemel tovább. Ez a leggyakrabban szerelt 3.5 kilowattos gépek esetén néhány száz watt.

Konkrét számokat felelősséggel nem írnék ide, mert nagyban függ a környezettől: időjárás, gép beállítása, ablakok mérete, tájolása, redőny, szigetelés, alapterület, tető vagy pince, és sorolhatnám még.

Azért a Váci Napló olvasóinak egy nem számon kérhető konkrétumot elárulok. Az elmúlt hetekben (deákvári panel) frissen telepített gép a tulajdonos visszajelzése alapján előreláthatólag körülbelül 4 ezer forinttal fogja növelni az áramszámlát a melegebb hónapokban.

Mennyire környezetbarátok a mai klímák, illetve mennyire zajosak?

Környezetbarátság és klímagép egy mondatban – gondolom – sokaknál leveri a biztosítékot. Egyezzünk ki annyiban, hogy nem egymás szinonimái, pedig lassan de. A mai technológiával tudunk olyan hűtőközeget használni, amely az ózont nem károsítja, igaz az üvegházhatás oltárán lenne még mit áldoznia. A kilencvenes, kora kétezres évekhez képest viszont rettentő komoly előrelépés ez, és a fejlesztéseknek még nincs vége.

És, hogy miért mondtam, hogy lassan, de? A háztartási klímák levegő-levegő hőszivattyúk, és mint ilyenek ideális körülmények között a befektetett villamosenergia többszörösét adják vissza hőenergiaként. Nem, sajnos egyik sem Perpetuum Mobile, de míg az Ohmikus fűtés veszteséggel termel hőt, addig egy klíma fűtés üzemmódban a befektetett energia kis részét a villamos hálózatból felvéve, nagyobb részét pedig megújulóként a környezetéből elvonva tudja előállítani a meleget. Jelzem a gázzal szemben helyi emisszió mentesen.

Pár gondolat a zajról. Bár mérhető, de tapasztalatom szerint megfoghatatlan kísérőjelenség. Fogalmazzunk úgy, a szükséges rossz. Nehezen tudjuk értelmezni, mert ami egyik ügyfélnek halk, az a másik szomszédnak hangos. Sokan legyintenek a kültéri egység zajára, mert egy komoly japán gép tényleg nem egy Woodstock, de néha van az máshogyan is. Pár hónapja például beleszaladtunk egy jószomszédi viszony alapjául szolgáló emelkedett hangulatú eszmecserébe. ♦