Aki gyönyörű Pobjedán érkezett Vácról, bilincsbe verve és jókedvűen

Az aranykezű Papp Simon, aki mindenhol olajat talált címmel közöl érdekes életrajzot Szelke László történész egy olyan emberről, aki magasról indult, szinte egész életében sikeres volt, de végül megjárta a váci börtönt is. A geológus életútja a zalai kőolajmezőktől a Gresham-palotán át a váci börtönig és a részleges rehabilitációig jellegzetesen közép-európai történet.

A Standard Oil Company of New Jersey többségi tulajdonában lévő MAORT-ot (Magyar–Amerikai Olajipari Rt.) 1938. július 15-én alapították, majd július 28-án jegyezték be a cégjegyzékbe, s hamarosan a magyar állammal kötött szerződése értelmében már a dunántúli olajkutatás és -termelés monopóliumát birtokolta. A MAORT főmérnökének a korábbi évtizedekben a világ összes földrészét beutazó, és mindenhol jövedelmező olajmezőket feltáró, aranykezű Papp Simont sikerült megnyerniük – olvasható a divany.hu-n megjelent írásban.

Papp Simon a Dunántúlon is hatalmas olajmezőket talált, a kitermelést néhány esztendő alatt jelentősen növelték. A zalai olajmezők és Budapest között 1941-ben, legmodernebb technológiával kiépített hálózat volt a korabeli Európa leghosszabb kőolajvezetéke. A nyilas hatalom időszakában a szabotázs vádja merült fel, Papp Simon pedig a Gresham-palota ablakából kinézve szemtanúként szembesülhetett a nyilas korszak rettenetes valóságával. Az 1944. október 16-i Ferenc József téren történt tömeggyilkosságra később úgy emlékezett, hogy „az egész társaságot gépfegyverekkel lekaszabolták, majd behúzták a Dunába”.

Az igazán nehéz időszak csak 1945-ben vette kezdetét a vállalatnál. Az erőszakos állami beavatkozások a belső ügyekbe és a teljesíthetetlen elvárások az állami irányító szervek és a vezetés közti viták sorozatát szülték. A nemzetközileg ismert és elismert geológus, Papp Simon vezérigazgató 1948. augusztus 12-i letartóztatását tekinthetjük e koncepciós per nyitányának. A Gresham-palota Zrínyi utcai épületrészében berendezett otthonából felesége jelenlétében hurcolta el az ÁVH. Bár azt ekkor még egyikük sem sejtette, soha többé nem találkozhattak a börtön falain kívül.

Papp Simon megjárta az Andrássy út 60. hírhedt pincéit, ahol öngyilkosságot is megkísérelt. Halálra, majd életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, sokáig a váci fegyház kényszerű lakója volt, sőt időközben még az épülő recski táborba is átszállították egy rövid időre. Ez utóbbi esetben azonban szaktudására oly nagy szüksége volt a tábor vezetőinek, hogy egészen kivételes bánásmódban részesítették, de még Vácott is kiváltságokat élvezhetett rendkívüli képzettsége és tapasztalata következtében. Az akkortájt Recsken raboskodó Faludy György így emlékszik Papp Simonra a Pokolbéli víg napjaim című életrajzi könyvében:

„A váci fegyházból ideiglenesen elhozták Recskre. Gyönyörű Pobjedán érkezett, bilincsbe verve és jókedvűen. Elmondta, hogy cellájában tulajdon írógépét használja, könyvtára valamennyi tudományos könyvét rendelkezésére bocsájtják, sőt még a külföldi leveleket is megkapja, melyekben geológiai szakvéleményét kérik. E szakvéleményekkel havi 6-800 dollárt keres; az összeg egy százalékáért cigarettát és édességet vásárolhat, a 99 százalékot levonják tulajdon írógépe és könyvei használata, ellátás, őrzés és világítás címen.”

Az ártatlanul meghurcolt Papp Simon végül 1955. június 4-én szabadult, visszatérhetett az olajszakmába, sőt 1960 folyamán még részleges rehabilitációjára is sor került. 1970-ben bekövetkezett halálával egy olyan fordulatokkal, sikerekkel és szenvedéssel teli életút zárult le, mely méltán foglalkoztatta Mocsár Gábort, akinek Égő arany című, a Magyarország felfedezése-sorozatban 1970-ben megjelent szociográfiája rajzolja meg a magyar olajipar hőskorszakát. Galgóczi Erzsébet pedig 1984-ben megjelent Vidravas című könyvében igényes formában írta meg ezt az ízig-vérig huszadik századi és közép-európai történetet. ♦